Jak jeździć rowerem zimą

Miłośnicy rowerów mają przed sobą trudny okres. Tylko najwytrwalsi nie odstawili jeszcze rowerów w kąt, mając w pogardzie niskie temperatury. A przecież rowerem można jeździć także jesienią i zimą.

Jeździsz zimą? Zadbaj o ubiór.

Jesień i zima niekoniecznie są porami roku, w czasie których rower musi iść w odstawkę. To nadal znakomity środek lokomocji po zatłoczonym mieście (i nie tylko), sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu i dbanie o dobrą kondycję. Często wydaje się, że jest po prostu zbyt zimno, aby komfortowo jeździć na rowerze. Z drugiej strony jednak zimą jeździmy na nartach, łyżwach więc dlaczego nie na rowerze?

Z pomocą przychodzi nowoczesna odzież rowerowa, która dzisiaj pozwala cieszyć się jazdą przez cały rok. Bielizna termo aktywna, która zadba o komfort i dobrą ochronę, długie, obcisłe spodnie kolarskie ocieplone od środka, a z zewnątrz pokryte softshell’em, który dopilnuje, aby twoje kolana nie były wyziębione. Do tego zestawu dzisiaj producenci oferują także bluzy rowerowe, kurtki rowerowe - także z softshell’em, wodoodporne rękawiczki zimowe, które są dość istotne kiedy temperatura zbliża się do zera. Poza tym każdy całoroczny rowerzysta powinien pamiętać, że głowa i szyja są nieustannie „bombardowane” zimnym powietrzem. Do kompletu zatem warto dołączyć specjalną czapkę (z szalikiem) lub kominiarkę, które dzięki zastosowaniu nowoczesnych, cienkich ale wydajnych materiałów, idealnie mieszczą się pod kask, ochraniając przed wyziębieniem i jego następstwami.

A co jeśli rower „zimuje”?

Przede wszystkim Twój rower musi być odpowiednio przygotowany do odpoczynku, aby na wiosnę jego stan techniczny nie wpędził nas w depresję, a koszty serwisowania nie wzrosły o niepotrzebną wymianę części. Monika Zduńczyk, z Giant Polska radzi, aby „…pamiętać przede wszystkim o dokładnym wyczyszczeniu łańcucha i zębatek oraz ich zabezpieczeniu. Można użyć w tym celu jednego z ogólnie dostępnych produktów do smarowania części ruchomych. Rama powinna zostać dobrze oczyszczona z błota, kurzu i odtłuszczona. Elementy wykonane z gumy zwykle źle znoszą mrozy. Obecnie są dostępne środki, do konserwacji elementów wykonanych z gumy i kauczuku”.
Poza tym, warto zwrócić uwagę na to, gdzie trzymamy rower. Nie warto trzymać go na balkonie. Warunki atmosferyczne sprawią, że nasz sprzęt padnie ofiarą rdzy i może dużo stracić na swojej urodzie. Rower, jeśli jest nieużywany powinien stać w suchym miejscu.

Know – how zimowej jazdy

Zimę dużo łatwiej znieść w mieście. Ulice są regularnie odśnieżane, tak wiec nie ma problemu z poruszaniem się. Nieco inaczej jest poza nim, gdzie częściej trafiamy na zalegający na drodze śnieg czy lód. Prostym sposobem na zwiększenie przyczepności do drogi jest zmniejszenie ciśnienia w oponach i założenie gum z głębokim bieżnikiem. Z pewnością nie powinno się jeździć po oblodzonej drodze na cienkich oponach (rowery szosowe, niektóre miejskie) czy oponach typu semi slick, bo to zwiększa ryzyko upadku. Poza tym, gdy decydujemy się na podróżowanie rowerem w zimie warto przypilnować samego siebie i zadbać o dobrą widoczność na drodze, używając odpowiedniego oświetlenia i elementów odblaskowych. O g. 16 praktycznie zapada zmrok, więc zwiększanie widoczności to podstawa naszego bezpieczeństwa. Sama jazda powinna być bardziej wyważona, płynna i należy unikać gwałtownego hamowania, zwłaszcza przednim hamulcem. Nasze drogi mają to do siebie, że kiedy robi się ślisko są posypywane mieszanką soli i piasku, co w zetknięciu z metalem przyspiesza proces jego utleniania. Zatem częściej niż latem, powinniśmy czyścić ulubione dwa kółka.

I jeszcze ważna kwestia, aby jeździć komfortowo – oddychanie. Jak twierdzi Monika Zduńczyk z Giant Polska, „… trzeba pamiętać o tym, aby oddychać przez nos. Spokojnie, długimi wdechami. Powietrze musi mieć czas, aby ocieplić się i nie powodować niepotrzebnego zmęczenia czy podrażnienia dróg oddechowych. Jeśli się o tym pamięta – jazda zimą to czysta przyjemność.”
Rower to nie tylko sport wiosenno – letni. Wystarczy odpowiedni strój i przełamanie stereotypu, który dość mocno zakorzenił się naszych w głowach. Na nartach czy łyżwach też jest zimno – czy to narciarzom przeszkadza? Raczej nie i tak samo może być z rowerem, który także zimą daje niesamowitą radość z jazdy.

źródło: inf. prasowa VanguardPR

 

Zobacz również:


Zimowy trening

Jaki trening wybrać


Jaki trening dla Ciebie?

Poćwicz z psem

Ćwicz z czworonożnym pupilem