Im więcej ruchu w pracy, tym mniejsze ryzyko niewydolności serca

Pokonywanie drogi do pracy pieszo lub na rowerze zmniejsza ryzyko niewydolności serca - dowodzą naukowcy na łamach "Journal of the American College of Cardiology". Znaczenie dla zdrowia ma także aktywność fizyczna związana z czasem, który spędzamy w pracy.

Naukowcy z Pennington Biomedical Research Center w Luizjanie (USA) postanowili sprawdzić, w jakim stopniu na ryzyko niewydolności serca wpływa osobno aktywność fizyczna podczas pracy oraz w czasie wolnym, a także sposób, w jaki pokonujemy drogę z domu do miejsca pracy.

W tym celu badacze przeanalizowali dane na temat około 60 tys. mieszkańców Finlandii, którzy w latach 1972-2002 uczestniczyli w serii ankiet. U 6 proc. z tych osób (3,5 tys.) w ciągu średnio 18 lat obserwacji rozwinęła się niewydolność serca.

Zestawienie danych wykazało, że w przypadku mężczyzn aktywność fizyczna w czasie wolnym była związana z obniżeniem ryzyka niewydolności serca nawet o 47 proc.

Gdy wzięto pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy, okazało się, że mężczyźni, których praca wymagała dużo chodzenia lub wiązała się z dużym wysiłkiem fizycznym byli średnio o jedną czwartą mniej narażeni na chorobę niż panowie siedzący cały dzień za biurkiem. W przypadku aktywnych kobiet spadek ryzyka wynosił od 13 do 33 proc.

Naukowcy potwierdzili ponadto, że mniejsze ryzyko niewydolności serca mają osoby jeżdżące do pracy na rowerze lub pokonujące drogę pieszo. Pozytywny wpływ był wyraźny nawet po wzięciu pod uwagę innych rodzajów aktywności fizycznej.

"Postęp komputeryzacji i mechanizacji doprowadził do nieustannego zwiększania się liczby osób spędzających większość czasu w pozycji siedzącej" - zauważa prowadzący badania dr Gang Hu. Naukowiec podkreśla, że powinniśmy nie tylko ćwiczyć w czasie wolnym, ale także próbować w miarę możliwości zwiększyć swoją aktywność fizyczną w pracy.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Jak intensywny spacer


Jak intensywny spacer?

Gimnastyka izometryczna


Gimnastyka izometryczna

Ruch a inteligencja


Jogging na inteligencję