Joga pod lupą naukowców

Od kilku tysiącleci Hindusi wiedzą, że uprawianie jogi służy osiągnięciu dobrej formy psychicznej i fizycznej. Obecnie naukowcy z Ohio State University postanowili to sprawdzić i odkryli, że uprawianie jogi może zapobiegać wielu chorobom cywilizacyjnym. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach styczniowego numeru „Psychosomatic Medicine”.Zadziwiające! Ale przynajmniej teraz wiemy dlaczego tak się dzieje. Otóż okazało się, że we krwi osób ćwiczących jogę występuje dużo niższe stężenie interleukiny-6 (IL-6). A wiadomo, że związek ten jest jednym z podstawowych czynników pobudzających reakcje zapalne w organizmie. Stany zapalne prowadzą do chorób układu krążenia, udaru mózgu, cukrzycy typu II, zapalenia stawów i innych chorób związanych z wiekiem i występują zdecydowanie częściej u osób zestresowanych i starzejących się.

Teraz już wiemy z całą pewnością, że uprawiając jogę możemy łatwiej radzić sobie ze stresującymi sytuacjami, napotykanymi w życiu codziennym. A u osób umiejących zapanować nad stresem rzadziej występują stany zapalne, nawet w starszym wieku.
Joga pozwala opanować stres poprzez głęboki oddech, medytacje, a także same ćwiczenia (asany). U osób niećwiczących z wiekiem mięśnie skracają się, co doprowadza do ich napięcia. Joga kładzie nacisk na ćwiczenie giętkości i ruchliwości całego ciała. A elastyczne ciało pozwala na rozluźnienie i w efekcie redukcję stresu.

Nie ma więc już wątpliwości, że uprawianie jogi to skuteczny sposób na redukcję ryzyka zachorowania na wiele chorób cywilizacyjnych. I wcale nie trzeba poświęcać ćwiczeniom dużo czasu. W badaniu amerykańskich naukowców grupa zaawansowanych „joginek” składała się z kobiet ćwiczących jogę raz w tygodniu przez okres 2 lat lub 2 razy w tygodniu w przeciągu roku. I to w tej grupie stężenie interleukiny po stresujących czynnościach było aż o 41% niższe niż w kontrolnej grupie uprawiającej jogę od niedawna.

Joga jest demokratyczna. Każdy może ją uprawiać, wybierając ćwiczenia stosownie do zaawansowania i wieku. Nie masz więc wymówek. Zacznij już dziś rozglądać się za odpowiednim kursem jogi. Możesz wykorzystać do tego celu również kursy instruktażowe na płytach DVD i liczne książki z tej dziedziny.

barb

 

Zobacz również:

naucz się oddychać


Odetchnij pełną piersią

Wdychaj energię


Wdychaj energię, wydychaj stres

Zmobilizuj się do ćwiczeń


Mobilizacja do ćwiczeń