Zmobilizuj się do ćwiczeń! To nie takie trudne

Po wakacjach, wypoczęta i pełna entuzjazmu, rozpoczęłaś regularne treningi. Entuzjazmu starczyło na październik.

Dżdżysty i szary listopad nie tylko nie motywuje do ćwiczeń, ale jeszcze dostarcza mnóstwo powodów do zaniechania treningu. Jednak nie musi tak być.
Jak przełamać jesienne zniechęcenie?

Ustal realistyczne cele

Na naszą motywację wpływ ma szereg różnych czynników. Zmęczenie, stres, nadmiar pracy, problemy rodzinne, a także zmiana klimatu wpływają na metabolizm i w efekcie na naszą wolę. A przy osłabionej woli spada motywacja i trudniej nam dostosować się do zaplanowanego reżimu ćwiczeń.
Dlatego ważne jest ustalenie przed sobą realistycznych celów. Jeśli Twoje plany będą zbyt ambitne i będziesz chciała osiągnąć cel bardzo szybko, ryzykujesz zniechęceniem, gdy rezultaty nie przyjdą tak szybko, jak tego oczekiwałaś.
Podziel drogę do celu na krótsze etapy (np. 4- czy 6-tygodniowe). Postęp osiągnięty w krótszych etapach będzie motywował do dalszej pracy.

Nie rzucaj się na głęboką wodę

Jeśli miałaś dłuższą przerwę w treningach, zacznij stopniowo przyzwyczajać organizm do wysiłku, zaczynając od krótkich sesji 20-30 minutowych, by stopniowo dojść do godzinnego treningu. A jeśli należysz do tych, dla których pełna godzina ćwiczeń to za dużo, podziel trening na krótsze, ale częstsze części (np. trzy 20 minutowe).

Wybierz odpowiedni rodzaj aktywności

Nic tak nie zniechęci Cię do ćwiczeń w szary i brzydki dzień, jak niedobrany rodzaj treningu. Niech trening nie będzie karą, ale przyjemnością. Wybierz więc to co lubisz. I pamiętaj, że organizm potrzebuje różnych rodzajów ćwiczeń: aerobowych dla dotlenienia i wzmocnienia serca, siłowych dla wzmocnienia mięśni i rozciągających dla utrzymania giętkości. Najlepiej zatem zmieniać rodzaje ćwiczeń.
Jeśli jesteś typem samotnika, wybierz sporty indywidualne, które możesz uprawiać w samotności, we własnym domu albo w lesie. Ale jeśli mobilizujesz się w grupie, zapisz się na trening pod okiem trenera, najlepiej w miłym towarzystwie znajomych.

Co Cię motywuje?

Trening w grupie. Jeśli rywalizacja i trening w grupie stymulują Cię do ćwiczeń, zapisz się na trening grupowy (siłownia, klub sportowy). Ustalony z góry dzień i godzina ćwiczeń będą z pewnością motywujące do kontynuacji ćwiczeń.

Ćwiczenia na wolnym powietrzu. Jeśli jesteś niezależną i wolisz ćwiczenia na wolnym powietrzu, wybierz sobie partnera do ćwiczeń. Jeśli będziesz umówiona z kimś na trening, trudniej będzie Ci z niego zrezygnować np. z powodu złej pogody.

Muzyka. Muzyka odpręża i sprawia, że zapominamy o uciążliwości ćwiczeń. Wybierz ulubiony typ muzyki, ale dopasowany dynamizmem do rodzaju ćwiczeń.

Coś miłego po ćwiczeniach. Zaplanuj sobie jakąś małą przyjemność po ćwiczeniach (jakiś niewielki smakołyk, lampka wina, dobry film). Świadomość czekającej nagrody sprawi, że ćwiczenia wydadzą się przyjemniejsze.

Śledzenie postępów. Notuj postępy na kolejnych etapach ćwiczeń. Nic tak nie mobilizuje do dalszego treningu jak samozadowolenie z zachodzących zmian. I tak, jeśli Twoim celem było schudnięcie, zapisuj np. obwód talii czy ud przed rozpoczęciem kolejnego etapu ćwiczeń i po jego zakończeniu (samo ważenie może dać mylny wynik, bo jeśli trening wykonywany jest poprawnie dochodzi do zamiany lżejszej tkanki tłuszczowej w cięższe mięśnie). Istnieją również różne testy (np. wysiłkowe), które możesz wykonać w siłowni.

A jeśli nadal brak Ci motywacji?

Brak światła i deszcz bębniący o parapet tak Cię dobijają, że nie możesz zmobilizować się do treningu? To nie jest obiektywna przeszkoda, to tylko pójście na łatwiznę. A jeśli zrezygnujesz z ćwiczeń teraz, stracisz coś więcej niż tylko możliwośc pozbycia się kilku zbędnych kilogramów, gdyż

  • Aktywność fizyczna nie tylko poprawia pracę serca i obniża cholesterol, ale także zwiększa poczucia szczęścia, poprawia inteligencję i pamięć, zmniejsza uzależnienia, stres i agresję.

  • Regularne uprawianie ćwiczeń pobudza wydzielanie antynowotworowych enzymów, chroniących nas przed zachorowaniem na raka.

  • Regularna aktywność fizyczna wzmacnia również system odpornościowy, co zmniejsza skłonność organizmu do zapadania na różne choroby, w tym nowotworowe.

  • Nawet pojedyncza sesja ćwiczeń może poprawić metabolizm przez zwiększone spalanie tłuszczów.

A więc to Twój wybór, wybierz świadomie zdrowie albo lenistwo i ...

barb

 

Zobacz również:

 

Jaki trening wybrać


Jaki trening dla Ciebie?


Ile ćwiczyć?


Zimowy trening