Czworonożny przyjaciel doskonałym partnerem do ćwiczeń

Trudno Ci zmobilizować się do samotnych ćwiczeń, a Twój plan zajęć nie pozwala Ci na uczestnictwo w grupowych zajęciach treningowych? Wybierz najlepszego przyjaciela człowieka do towarzystwa w ćwiczeniach.

Oboje na tym skorzystacie, bo dowiedzione jest, że wspólne ćwiczenia z czworonożnym ulubieńcem, przynoszą korzyści tak dla zdrowia jak i dla psychiki zarówno pana jak i jego pupila.

Czy Twój pies nadaje się do ćwiczeń?

Zanim zabierzesz się za trening ze swoim psem, zastanów się czy Twój pies spełni Twoje oczekiwania.

Oto parę zasad, o których trzeba pamiętać ćwicząc z psem:

  • Generalnie psy dużych ras mają większe zapotrzebowanie na ruch niż małe psy.

  • Pies powinien być wyprowadzany na 15-60 minutowy spacer, trzy razy dziennie.

  • Przed rozpoczęciem intensywnych ćwiczeń upewnij się, że Twój pies jest w wystarczająco dobrej formie do takich ćwiczeń.

  • Pies powinien być stopniowo przygotowywany do intensywniejszych ćwiczeń. Jeśli do tej pory nie miałaś na to czasu i pies przystosował się do spędzania czasu w pozycji leżącej, jego postawa może zdecydowanie zmniejszyć Twój zapał do ćwiczeń.

  • Jeśli masz młodego, jeszcze rosnącego psa, poczekaj z intensywnymi ćwiczeniami aż dorośnie. Unikać trzeba zwłaszcza biegania pod górę, gwałtownych skoków, które zbyt obciążają stawy.

  • Starszy pies nie nadaje się do intensywnych ćwiczeń, ale może być świetnym towarzyszem spokojnych spacerów.

  • W razie jakichkolwiek wątpliwości, zapytaj weterynarza lub hodowcę czy Twój pies nadaje się do wybranych przez Ciebie ćwiczeń.

Jakie ćwiczenia?

Jogging

Do tego rodzaju treningu nadaje się większość dużych i średnich psów. Ale pies, tak jak Ty, potrzebuje czasu, żeby dostosować swoją formę do długich biegów. Jeśli do tej pory pies biegał zwykle po miękkiej trawie ogrodu, będziesz musiała stopniowo przygotowywać go do biegania po twardej nawierzchni chodników i żwirowych ścieżek. Jeśli biegać będziecie latem, pamiętaj, że pies biega boso i rozgrzany asfalt może parzyć jego łapy.

Jazda na rowerze

Doskonałym towarzyszem będą większe psy, mające duże zapotrzebowanie na ruch. Pamiętaj tylko, by najpierw nauczyć psa trzymania się roweru, nawet wtedy, gdy w pobliżu pojawią się bardziej kuszące okazje.

Ćwiczenia sprawnościowe

Za tego rodzaju aktywnością przepada większość średniej wielkości psów, zwłaszcza owczarków, nie mówiąc już o border collie, dla którego takie ćwiczenia to jego żywioł. Własny tor przeszkód możesz zbudować w ogrodzie czy na działce. Ale okazje do wykazania sie sprawnością w pokonywaniu przeszkód znajdziecie także w lesie, parku czy własnym podwórku.

Ćwiczenia mięśni rąk

Ćwiczenia mięśni rąk okażą się najefektywniejsze z psem aportującym (idealny będzie tu labrador lub golden retriever). Ale ćwiczyć można prawie z każdym psem, jeśli będzie do tego rodzaju zabaw przyzwyczajany od małego. Ćwicz różne mięśnie rzucając psu ringo, piłeczkę czy kij z różnych pozycji (nad głową, na boki, do góry, ze skłonu itp.). Większość psów będzie zachwycona takim zróżnicowaniem zabawy.

Pływanie

Nadaje się do tego większość psów. Na początku młody pies może obawiać się wody, ale warto przełamać w nim ten strach, bo pływanie to doskonały sport nie tylko dla ciebie ale i psa.

Pies to doskonały partner do ćwiczeń, nie krytykuje, nie narzeka na złą pogodę i świetnie mobilizuje do ruchu. Ale pamiętaj, że to nie maszynka treningowa, ale żywe stworzenie i w dodatku Twój najlepszy przyjaciel.

barb

 

Zobacz również:

naucz się oddychać


Odetchnij pełną piersią

Do serca przytul psa lub kota


Do serca przytul psa

Zmobilizuj się do ćwiczeń


Mobilizacja do ćwiczeń