Pełnoziarniste płatki z mlekiem lepsze od napojów energetycznych

Płatki z niskotłuszczowym mlekiem okazały się lepsze dla uprawiających sport niż drinki energetyczne. Dowodzą tego badania przeprowadzone przez zespół naukowców z University of Texas w amerykańskim Austin.

Naukowcy skupili się na badaniu 12 rowerzystów, w tym 8 mężczyzn i 4 kobiety. Cykliści, po krótkiej rozgrzewce, pedałowali przez 2 godziny w umiarkowanym tempie, czyli tak jak czyni większość sportowców amatorów.

Celem badania było porównanie wpływu na organizm zwykłego pożywienia, jakim w tym przypadku były pełnoziarniste płatki zbożowe plus niskotłuszczowe mleko z drinkami energetycznymi, polecanymi dla sportowców intensywnie ćwiczących. Naukowcy chcieli dowiedzieć się jaki wpływ mają oba te produkty na nasycenie glikogenem (główne źródło energii w ludzkim ciele) i syntezę białka mięśniowego u poszczególnych osób.

Badanie dowiodło, że nasycenie glikogenem jest równie dobre po spożyciu płatków jak i napoju energetycznego, natomiast niektóre aspekty syntezy białka okazały się nawet lepsze w przypadku płatków.

Płatki z niskotłuszczowym mlekiem, stanowiącym źródło łatwo przyswajalnego białka, mogą więc z powodzeniem zastępować droższe i często kontrowersyjne napoje energetyczne. Dotyczy to zwłaszcza sportowców amatorów i osób ćwiczących średnio intensywnie, które chcą zachować formę.

oprac. barb.
źródło informacji:Journal of the International Society of Sports Nutrition

 

Zobacz również:

Jaki trening wybrać


Jaki trening dla Ciebie?

Ile ćwiczyć?


Ile ćwiczyć?


Zimowy trening