Otyłość nastolatków równie groźna co palenie papierosów

Fakt otyłości w wieku 18 lat zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci w wieku dorosłym tak samo jak palenie ponad 10 papierosów dziennie. Wynika to z badań przeprowadzonych przez szwedzkich naukowców z Karolinska Institute.

Naukowcy analizowali dane z testów ponad 45.000 rekrutów. W czasie testów notowany był wskaźnik wagi (BMI) i stosunek do papierosów. Następnie badani byli obserwowani przez średnio 38 lat.

W okresie objętym badaniami 2.897 mężczyzn zmarło. Przypadki śmierci były najwyższe w grupie otyłych mężczyzn, a najniższe wśród tych z normalną wagą. W stosunku do tych, którzy mieli normalną wagę w wieku 18 lat, u tych z nadwagą ryzyko przedwczesnej śmierci było o 1/3 większe, podczas gdy w przypadku otyłości to ryzyko było aż ponad dwukrotnie większe.

Przy niedowadze natomiast nie zanotowano zwiększonego ryzyka śmierci, ale przypadki znacznej niedowagi (BMI poniżej 17) zwiększały ryzyko przedwczesnej śmierci do poziomu takiego samego jak w przypadku nadwagi.

Badanie dowiodło również, że palący ponad 10 papierosów dziennie byli narażeni na przedwczesną śmierć w takim samym stopniu jak otyli (przypadki śmierci ponad 2 krotnie wyższe niż u niepalących z normalną wagą). Natomiast wśród palących i jednocześnie otyłych ryzyko przedwczesnej śmierci było już 5-krotnie wyższe niż u niepalących z normalną wagą.

Naukowcy nie znaleźli jednak związku między paleniem papierosów i otyłością, co oznacza, że nadwaga w wieku 18 lat zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci, niezależnie od tego czy dana osoba pali czy też nie.

oprac. barb.
źródło: British Medical Journal

 

Zobacz również:

Nadwaga nastolatków


Nadwaga nastolatków

Nie rób dziecku wakacji od zdrowego żywienia


Wakacyjne tycie

Jak odchudzić dziecko


Dziecko z nadwagą