Nastolatek w sieci

Żyjemy w czasach, gdy komórka z aparatem fotograficznym to normalny gadżet, który ma większość nastolatków. Cieszysz się, że Twoje dziecko ma ten gadżet, bo możesz być z nim stale w kontakcie. Jesteś spokojna, gdy – wybierając się na imprezę – zabiera ze sobą komórkę. Upewniasz się, że będzie dzwoniło i mówiło gdzie jest i kiedy przyjdzie.

Oczywiście rozmawiałaś ze swoim dzieckiem o niebezpieczeństwach picia alkoholu, używania narkotyków. Ale czy rozmawiałaś o zdjęciach, które Twoje dziecko i jego koledzy będą robić tą komórką? I co z tymi zdjęciami będą później robić? Czy rozmawiałaś o zdjęciach, które Twoje dziecko lub jego koledzy będą chcieli wstawić do You Tube, Facebook’a albo Naszej Klasy? Zdjęciach zrobionych w niewinnych sytuacjach ale w oderwaniu od kontekstu, nie wyglądających tak niewinnie i raniących kogoś, a nawet w skrajnych wypadkach doprowadzających do tragedii?

You Tube, Facebook, Nasza Klasa? Co mu możesz powiedzieć na ten temat? Często samo dziecko wie na ten temat więcej niż Ty. Ale w wieku nastu lat młody człowiek nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, o których Ty wiesz. Trzeba więc przekazać tą wiedzę dziecku, żeby ustrzec go od niebezpieczeństw czyhających w sieci.

Jak to zrobić? Oto rady dla rodziców z serwisu społecznościowego MySpace:

 1. Zacznij rozmawiać

  Dowiedz się dlaczego Twoje dziecko aktywnie uczestniczy w życiu serwisu społecznościowego, jak porozumiewa się z innymi i jak przedstawia siebie innym użytkownikom tego serwisu. Uznaj fakt, że serwisy społecznościowe są dla niego równie ważne jak komórka, email, Gadu Gadu czy Skype i zakceptuj to.

  Zapytaj dziecko dlaczego lubi komunikować się z innymi przez internet i z kim komunikuje się w ten sposób. Poproś, aby pokazało Ci swoich przyjaciół online, jakiej muzyki słuchają i co ich interesuje.

 2. Porozmawiaj z nim o serwisach społecznościowych i internecie

  Serwisy społecznościowe, typu Facebook, MySpace czy Nasza Klasa, podobnie jak reszta świata online, jest miejscem publicznym. Jego uczestnicy nie powinni publikować w nich żadnych informacji, których cały świat nie powinien znać (np. numeru telefonu, adresu czy innych personalnych informacji).

  Przypomnij dziecku, że nie powinno publikować w internecie żadnych zdjęć, które w przyszłości mogą postawić go w kłopotliwej sytuacji lub wystawić na niebezpieczeństwo. Nastolatki wiedzą wprawdzie, że serwisy społecznościowe są publiczne, ale wielu z nich zdaje się zapominać, że informacje i zdjęcia, które tam publikują są dostępne dla wszystkich. Jak mu to zobrazować? Najprościej powiedz mu, żeby nie publikowało żadnej informacji czy zdjęcia, których nie chciałoby ujawnić przed całą szkołą.

 3. Przypominaj dziecku aby było ostrożne

  Tak jak w świecie rzeczywistym, w świecie wirtualnym ludzie często nie są tymi, za których się podają. Przypomnij swojemu nastolatkowi, aby był ostrożny w dodawaniu nieznajomych na listę swoich przyjaciół. Może być zabawne a nawet ekscytujące dla młodego człowieka mieć wirtualnych przyjaciół na całym świecie, ale tak jak w świecie realnym, trzeba również tutaj wykazać ostrożność.

  Zachęcaj dziecko, by było sobą, ale jednocześnie by do świata wirtualnego wprowadziło reguły bezpieczeństwa, jakich przestrzega w świecie rzeczywistym. A w świecie realnym nie rozmawia przecież z nieznajomymi o sprawach osobistych ani nie podaje im numeru swojej komórki. Takie same zasady powinny być przestrzegane w świecie wirtualnym.

  Upewnij się, że chcąc spotkać się osobiście z przyjacielem poznanym online, dziecko powie ci o tym i, jeśli uznasz to za bezpieczne, dojdzie do takiego spotkania, ale w miejscu publicznym i z udziałem trzeciej osoby godnej zaufania.

oprac. bajar

 

Zobacz również:

Cyberprzemoc


Cyberprzemoc

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu


Bezpieczny Internet

Uzależnienie od Internetu


Uzależnienie od Internetu