Nastolatek w sieci
Żyjemy w czasach, gdy komórka z aparatem fotograficznym to normalny gadżet, który ma większość nastolatków. Cieszysz się, że Twoje dziecko ma ten gadżet, bo możesz być z nim stale w kontakcie. Jesteś spokojna, gdy – wybierając się na imprezę – zabiera ze sobą komórkę. Upewniasz się, że będzie dzwoniło i mówiło gdzie jest i kiedy przyjdzie.
Oczywiście rozmawiałaś ze swoim dzieckiem o niebezpieczeństwach picia alkoholu, używania narkotyków. Ale czy rozmawiałaś o zdjęciach, które Twoje dziecko i jego koledzy będą robić tą komórką? I co z tymi zdjęciami będą później robić? Czy rozmawiałaś o zdjęciach, które Twoje dziecko lub jego koledzy będą chcieli wstawić do You Tube, Facebook’a albo Naszej Klasy? Zdjęciach zrobionych w niewinnych sytuacjach ale w oderwaniu od kontekstu, nie wyglądających tak niewinnie i raniących kogoś, a nawet w skrajnych wypadkach doprowadzających do tragedii?
You Tube, Facebook, Nasza Klasa? Co mu możesz powiedzieć na ten temat? Często samo dziecko wie na ten temat więcej niż Ty. Ale w wieku nastu lat młody człowiek nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, o których Ty wiesz. Trzeba więc przekazać tą wiedzę dziecku, żeby ustrzec go od niebezpieczeństw czyhających w sieci.
Jak to zrobić? Oto rady dla rodziców z serwisu społecznościowego MySpace:
-
Zacznij rozmawiać
Dowiedz się dlaczego Twoje dziecko aktywnie uczestniczy w życiu serwisu społecznościowego, jak porozumiewa się z innymi i jak przedstawia siebie innym użytkownikom tego serwisu. Uznaj fakt, że serwisy społecznościowe są dla niego równie ważne jak komórka, email, Gadu Gadu czy Skype i zakceptuj to.
Zapytaj dziecko dlaczego lubi komunikować się z innymi przez internet i z kim komunikuje się w ten sposób. Poproś, aby pokazało Ci swoich przyjaciół online, jakiej muzyki słuchają i co ich interesuje.
-
Porozmawiaj z nim o serwisach społecznościowych i internecie
Serwisy społecznościowe, typu Facebook, MySpace czy Nasza Klasa, podobnie jak reszta świata online, jest miejscem publicznym. Jego uczestnicy nie powinni publikować w nich żadnych informacji, których cały świat nie powinien znać (np. numeru telefonu, adresu czy innych personalnych informacji).
Przypomnij dziecku, że nie powinno publikować w internecie żadnych zdjęć, które w przyszłości mogą postawić go w kłopotliwej sytuacji lub wystawić na niebezpieczeństwo. Nastolatki wiedzą wprawdzie, że serwisy społecznościowe są publiczne, ale wielu z nich zdaje się zapominać, że informacje i zdjęcia, które tam publikują są dostępne dla wszystkich. Jak mu to zobrazować? Najprościej powiedz mu, żeby nie publikowało żadnej informacji czy zdjęcia, których nie chciałoby ujawnić przed całą szkołą.
-
Przypominaj dziecku aby było ostrożne
Tak jak w świecie rzeczywistym, w świecie wirtualnym ludzie często nie są tymi, za których się podają. Przypomnij swojemu nastolatkowi, aby był ostrożny w dodawaniu nieznajomych na listę swoich przyjaciół. Może być zabawne a nawet ekscytujące dla młodego człowieka mieć wirtualnych przyjaciół na całym świecie, ale tak jak w świecie realnym, trzeba również tutaj wykazać ostrożność.
Zachęcaj dziecko, by było sobą, ale jednocześnie by do świata wirtualnego wprowadziło reguły bezpieczeństwa, jakich przestrzega w świecie rzeczywistym. A w świecie realnym nie rozmawia przecież z nieznajomymi o sprawach osobistych ani nie podaje im numeru swojej komórki. Takie same zasady powinny być przestrzegane w świecie wirtualnym.
Upewnij się, że chcąc spotkać się osobiście z przyjacielem poznanym online, dziecko powie ci o tym i, jeśli uznasz to za bezpieczne, dojdzie do takiego spotkania, ale w miejscu publicznym i z udziałem trzeciej osoby godnej zaufania.
oprac. bajar
Zobacz również:
![]() |
![]() |
![]() |