Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Jeśli Twoje dziecko korzysta z Internetu powinieneś zwrócić uwagę na zapewnienie mu bezpieczeństwa podczas korzystania z Sieci. W Internecie bowiem oprócz gier i informacji szkolnych łatwo natknąć się na pornografię, przemoc, wulgaryzmy i inne szkodliwe dla dziecka treści.

Trudno w 100% zabezpieczyć przed nimi pociechę. Przestrzeganie jednak kilku zasad bezpiecznego korzystania z Internetu może ograniczyć ryzyko zetknięcia się z niewłaściwymi treściami przez dziecko.

Oto kilka zasad bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci:

  • Ustal z dzieckiem zasady korzystania z Internetu. Możecie je spisać i powiesić na ścianie w pokoju z komputerem. Rozmawiaj z dzieckiem o internetowych zagrożeniach. Nie ma sensu ich ukrywać, wytłumacz dlaczego powinno uważać na szkodliwe treści i unikać ich.

  • Ustaw komputer w ogólnodostępnym pokoju. Dzięki temu będziesz mieć większą kontrolę nad internetową aktywnością pociechy.

  • Uczul dziecko, by nie podawało w Internecie imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, numeru telefonu itp. Powinno też chronić swój adres email i nie podawać go bez powodu w formularzach na stronach WWW oraz obcym osobom. W szczególności dziecko nie powinno wpisywać nigdzie poufnych danych, jeśli korzysta z Internetu w kafejce internetowej i innych miejscach publicznego dostępu do Sieci.

  • Poznaj internetowych znajomych dziecka. Uświadom go, że nie zawsze ludzie w internecie są tymi, za których się podają. Rówieśnik może okazać się 40 letnim mężczyzną.. Jeśli będzie chciało się spotkać z kimś poznanym w Internecie, niech zrobi to za Twoją zgodą i w obecności kogoś dorosłego lub zajomych.

  • Ustal ramy czasowe, w których dziecko może korzystać z Sieci.

  • Nie wyręczaj się komputerem w opiece nad dzieckiem. Rodzice często traktują telewizor jak opiekunkę dziecka. Nie jest to dobre, aczkolwiek treści w telewizji są w pewien sposób kontrolowane, natomiast w Internecie dziecko ma dostęp do wszelkich bulwersujących treści.

  • Korzystaj z Internetu razem z dzieckiem. Poznasz jego zainteresowania i jednocześnie możesz je właściwie ukierunkować. To także dobra okazja do poszerzenia swojej wiedzy o komputerach i Internecie.

  • Jeśli zauważysz szczególnie niebezpieczne strony lub inne jakieś niepokojące zdarzenia w Internecie, zgłoś to organizacjom zajmującym się ich zwalczaniem. Zwróć dziecku uwagę, że Internet nie jest anonimowy. pamiętaj też, że dziecko może być nie tylko ofiarą ale również sprawcą cyberprzestępstwa (np. udostępniając innym piracką muzykę lub programy).

  • Zapewnij bezpieczeństwo dziecku instalując program kontrolujące wyświetlanie stron i czas dostępu do Internetu.

Zasady zasadami, jednak przede wszystkim należy rozmawiać z dziećmi i uświadamiać je, jakie treści mogą znaleźć w Sieci. Dzieci muszą wiedzieć, że nie wszystkie informacje w Internecie są prawdziwe i powinny umieć je oceniać. Najlepszą profilaktyką zagrożeń internetowych jest obry kontakt z dzieckiem i edukacja.

Więcej porad na temat bezpiecznego korzystania przez dzieci z Internetu znajdziesz na stronie: www.microsoft.com/poland/athome/security/children/parentsguide.mspx

 

Zobacz również:

Nastolatek w świecie wirtualnym


Nastolatek w sieci

Uzależnienie od Internetu


Uzależnienie od Internetu

Cyberprzemoc


Cyberprzemoc