Od dominujących rodziców do dzieci z obsesją

Zachowanie rodziców trwale wpływa na stosunek ich dziecka do jego ulubionego hobby. Despotyczne nakazy i zakazy ze strony rodziców mogą sprawić, że jego pasja zamieni się w obsesję - wynika z informacji, którą podaje serwis EurekAlert.

"Im ściślejsza kontrola rodziców, tym trudniej dziecku rozwinąć harmonijną pasję wobec swego ulubionego hobby" - uważa kanadyjska psycholog, prof. Genevieve Mageau. Przebadała ona prawie 600 muzyków i sportowców w różnym wieku - od 6 do 38 lat.

Za pomocą specjalnych kwestionariuszy psychologicznych dowiedziała się, czy i w jakim stopniu ich rodzice wspierali ich niezależność. Czy pozwalali dzieciom samym stawić czoła obowiązkom, czy uwzględniali przy tym punkt widzenia dzieci oraz czy potrafili udzielać im odpowiedzi i rady unikając przy tym autorytatywnego tonu.

Psycholog sprawdziła też, jakie emocje wiążą się u badanych dzieci (zarówno tych małych jak i już dorosłych)- z ich hobby.

Dzieci wspierane, lecz nie zdominowane przez rodziców i otoczenie, naprawdę pasjonowały się tym, co robią. Ale u tych, których rodzice byli despotyczni pasja ta przeradzała się w prawdziwą obsesję.

Według prof. Mageau dorośli często narzucają dzieciom swą wolę i zmuszają je do czegoś wbrew ich własnym chęciom. "W ten sposób dziecko uczy się, że poprzez posłuszeństwo zapewni sobie miłość rodziców. Możliwe, że w dorosłym życiu będzie kontynuować swe hobby, by budować poczucie własnej wartości." - komentuje badaczka.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Dziecko i doświadczenie


Dziecko i doświadczenie

Stresujące dzieciństwo skraca życie


Stresujące dzieciństwo skraca życie

Naucz dziecko zarządzania pieniędzmi


Naucz dziecko oszczędzania