Czy wiesz, że nadmiar żelaza u dziecka może być niebezpieczny?

Wielu rodziców boi się, że u ich dziecka wystąpi anemia. Podają więc maluchom suplementy i produkty spożywcze wzbogacone o żelazo (np. płatki śniadaniowe). Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że nadmiar tego pierwiastka również może być niebezpieczny… I to bardzo!

Zbyt duża ilość żelaza może uszkodzić organy

Przede wszystkim wątrobę, trzustkę, serce, nerki, przysadkę mózgową… To z kolei może wywoływać kłopoty zdrowotne, włącznie z cukrzycą, marskością wątroby, niepłodnością, zaburzeniami rytmu serca czy nawet rakiem. Problemy te występują najczęściej w wieku dorosłym, jednak proces kumulowania żelaza rozpoczyna się już w dzieciństwie. U dziecka nadmiar żelaza może być widoczny jedynie w nieprawidłowych wynikach badania krwi.

Co ważne, mało kto wie, że pierwsze symptomy przeładowania organizmu żelazem nierzadko są podobne do tych, które towarzyszą anemii. Mogą wystąpić m.in. brak energii, zmęczenie, spadek koncentracji czy złe samopoczucie. 

Suplementy i dieta – czy są konieczne?

Jeśli chcesz stosować u dziecka bogatą w żelazo dietę i dodatkową suplementację, a także podawać mu produkty dodatkowo wzbogacone (np. kaszki czy płatki śniadaniowe), najlepiej na początku sprawdź, czy to w ogóle konieczne, wykonując badania krwi. Dzięki temu nie dopuścisz do groźnego przeładowania tym pierwiastkiem.

Nadmiar żelaza może wiązać się też… z chorobą wrodzoną

Chodzi o hemochromatozę, która może dotyczyć nawet 1 na 200 osób [1]. Chorzy mają zmiany w genie HFE, które wywołują odkładanie żelaza w organach i groźne powikłania. Ze względu na niejednoznaczne objawy (m.in. zmęczenie, bóle brzucha czy cukrzycę) choroba diagnozowana jest średnio w 10 lat [2]. 

Jeśli u dziecko ma gen odpowiedzialny za nadmierne gromadzenie się żelaza, podawanie suplementów i stosowanie diety bogatej w ten pierwiastek może być szczególnie niebezpieczne.

Nadmiar żelaza u dziecka – jak uniknąć groźnych konsekwencji?

Hemochromatoza zwykle ujawnia się w 3-4. dekadzie życia. Jeśli mamy jednak świadomość obecności predyspozycji genetycznych do zachorowania już od dziecka – możliwa staje się ochrona przed uszkodzeniem wątroby, nerek, serca i innych narządów. 

 „Badanie genetyczne mutacji w genie HFE warto wykonać również u dziecka, u którego parametry gospodarki żelazem we krwi są trwale podwyższone. Wykrycie choroby w wieku dziecięcym to szansa na właściwe monitorowanie stanu zdrowia i rozpoczęcie leczenia w odpowiednim momencie. Dzięki temu można zapobiec rozwojowi choroby” – mówi dr hab. n. med. Katarzyna Sikorska.

K. Derc, M. Grzymisławski, G. Skarupa-Szabłowska, Hemochromatoza pierwotna (Primary hemochromatosis), „Gastroenterologia Polska” 2001, 8 (2), 181-188.
\2] K. Sikorska, K. P. Bielawski, T. Romanowski, P. Stalke, Hemochromatoza dziedziczna – najczęstsza choroba genetyczna człowieka, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2006, nr 60.

Autor: Agnieszka Łapajska, www.testDNA.pl

Zobacz również:

Witaminy


Witaminy

Suplementy nie zawsze zdrowe


Suplementy nie zawsze zdrowe

Metale ciężkie


Niebezpieczne metale