Ustalenie płci dziecka po poronieniu – dlaczego jest tak ważne? 

W jaki sposób ustalić płeć dziecka po poronieniu w sytuacji, gdy miało ono zaledwie kilka tygodni? Większość osób uzna to za niemożliwe. Zaskoczy je więc na pewno fakt, że płeć dziecka da się ustalić niezależnie od wieku ciąży, za pomocą badań genetycznych. Jej poznanie często jest ważne dla samych rodziców, ponadto umożliwia im skorzystanie z określonych praw. Jeśli zdecydują się na pochowanie dziecka, będą mogli otrzymać zasiłek pogrzebowy, ponadto kobieta będzie mogła iść na skrócony urlop macierzyński. 

Aby skorzystać z praw po poronieniu, konieczny jest akt urodzenia dziecka z informacją, że urodziło się martwe

Taki dokument sporządza Urząd Stanu Cywilnego na podstawie karty martwego urodzenia wystawionej przez szpital. Placówka medyczna może jednak nie zgodzić się na wydanie pacjentce tej karty, jeśli płeć dziecka nie została wcześniej ustalona. Matka, która chciałaby zarejestrować zmarłego potomka w USC, otrzymać zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 000 złotych czy iść na trwający 56 dni urlop, musi więc wykonać badanie genetyczne w kierunku określenia płci poronionego płodu. Dla instytucji państwowych, choćby takich jak ZUS, nie ma znaczenia czy dziecko, które umarło w wyniku poronienia było chłopcem czy dziewczynką, ale akt urodzenia musi mu zostać dostarczony. 

Aby można było sprawdzić płeć dziecka, pobiera się najpierw fragment jego tkanek lub wycinek kosmówki, a następnie poddaje analizie genetycznej. Pewność tego badania jest stuprocentowa. 

Badanie genetyczne po poronieniu pomoże również ustalić przyczynę poronienia 

Badanie materiału z poronienia to badanie cytogenetyczne, polegające na określeniu liczby i struktury chromosomów dziecka. Nasze komórki wyposażone są w 23 pary chromosomów, jedną taką parę stanowią właśnie chromosomy płci. W obrazie kariotypu można je łatwo rozpoznać – są one oznaczone literami XX u dziewczynki oraz XY u chłopca. 

To jednak nie wszystkie informacje jakich może dostarczyć badanie genetyczne po poronieniu. W jego trakcie oprócz płci dziecka można też przy okazji dowiedzieć się czy bezpośrednim powodem utraty ciąży nie była jakaś wada wrodzona, np. zespół Downa albo zespół Patau. Z tego też względu, wynik badania cytogenetycznego przeprowadzonego na materiale z poronienia dobrze jest skonsultować z genetykiem klinicznym, który oceni go z perspektywy fachowca. 

Badanie genetyczne płci po poronieniu nie jest refundowane przez  NFZ

Rodzice muszą zapłacić za nie z własnej kieszeni. Na refundację badania genetycznych przyczyn poronienia mogą liczyć jedynie te pary, w przypadku których liczba strat ciąży przekroczyła już 2. Ceny takich testów wynoszą kilkaset złotych. Rodzice nie zawsze są informowani przez lekarzy o możliwości wykonania takich badań. Tymczasem znając płeć zmarłego dziecka kobieta będzie mogła skorzystać z pełni swoich praw. Ponadto, może dowiedzieć się czy poronienie miało podłoże genetyczne, co pozwoli jej bardziej świadomie zaplanować następną ciążę. 

Autor: Natalia Jeziorska, testDNA, www.testdna.pl 

 

Zobacz również:

 otyłość w ciąży a zdrowie dziecka


Otyłość w ciąży a zdrowie dziecka


Czy w ciąży można ćwiczyć?

Schudnij, by zajść w ciążę


Schudnij, by zajść w ciążę