Dlaczego nie warto rezygnować z WF-u?

W dobie tabletów, konsoli i wszechobecnej elektroniki sport jest mało popularny wśród dzieci. Dla wielu lekcje WF-u są jedyną formą aktywności, a ruch jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Warto o tym pamiętać przed rozpoczynającym się rokiem szkolnym.

Brak aktywności fizycznej w życiu dziecka wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami, jak wady postawy, dolegliwości związane ze stawami, ale także trudności z nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych czy samodyscypliną. „W ostatnich latach coraz poważniejszym problemem wśród młodych ludzi jest otyłość” – mówi dr Rafał Mikusek, ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED. „Nadwaga może przyczynić się do powstania schorzeń kręgosłupa i stawów oraz szeregu chorób, w tym cukrzycy czy zaburzenia pracy serca. Dlatego tak ważne jest nabywanie od dziecka zdrowych nawyków” – dodaje specjalista. Regularne i aktywne uczestnictwo w zajęciach WF-u może okazać się doskonałym początkiem przygody ze sportem oraz zdrowym stylem życia.

Rozwój kręgosłupa w okresie dorastania

Około 8. roku życia dziecko zaczyna się intensywnie rozwijać, dotyczy to zwłaszcza układu kostnego i mięśniowego oraz stawów. W tym okresie również mogą powstać schorzenia, które w późniejszych latach będą utrudniać codzienne funkcjonowanie. „Większość problemów z kręgosłupem jest efektem zbyt długiego siedzenia przed komputerem czy telewizorem, ale także unikania sportu, w tym lekcji WF-u. Na etapie nauki w szkole podstawowej następuje szybki wzrost kręgosłupa. Brak dostatecznego oparcia w mięśniach przyczynia się do powstawania wad postawy” – mówi dr Rafał Mikusek, ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED. Najczęstsze wady kręgosłupa u dzieci to skrzywienie boczne, przy dużej deformacji zwane skoliozą, nadmierne pochylenie do przodu w odcinku piersiowym, czyli tzw. plecy okrągłe. Niestety mimo to wiele dzieci coraz częściej rezygnuje z zajęć WF-u za przyzwoleniem rodziców. 

Lekcje WF-u – dlaczego warto?

Oto przykładowa lista korzyści, jakie płyną z uczestnictwa w lekcjach WF-u, jak również wszelkich zajęciach sportowych, do których warto zachęcać dzieci:

 • korekta wad postawy – zdrowy i prosty kręgosłup, 

 • zwiększenie odporności organizmu,

 • nabycie umiejętności współpracy z innymi,

 • poprawa koncentracji,

 • nauka nawiązywania relacji interpersonalnych. 

Regularna aktywność fizyczna wpływa bowiem na większość aspektów życia młodego człowieka. Uczy determinacji i samodyscypliny. Konsekwencja nabyta w okresie dziecięcym i nastoletnim na pewno przełoży się na dobre osiągnięcia w życiu dorosłym. Silny, pewny siebie i zmotywowany człowiek ma większe szanse, by osiągnąć sukces.

Kilka rad dla rodzica

Jak zatem zachęcić dziecko do uprawiania sportu i aktywnego stylu życia? Oto kilka porad:

 • zabieraj dziecko jak najczęściej na spacery, nawet do sklepu – ważne, by wychodziło z domu i zażywało trochę ruchu i świeżego powietrza;

 • spróbujcie razem uprawiać sport – możecie np. wybrać się na wspólne przejażdżki rowerem czy ćwiczyć w ramach siłowni plenerowej;

 • rozwijaj w dziecku zainteresowanie sportem – np. chodząc z nim na mecze piłki nożnej czy siatkówki;

 • namów je na zajęcia sportowe, na które chodzą inne dzieci z klasy – będzie to kojarzyć mu się z zabawą ze znajomymi;

 • zaproponuj mu obóz sportowy;

 • zorganizuj wspólny wypad w góry czy na łódkę.

„Sport odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju młodego człowieka. Zachęcanie dziecka od najwcześniejszych lat do uczestnictwa w zajęciach WF-u, przełoży się w przeszłości nie tylko na jego zainteresowania, ale przede wszystkim kondycję zdrowotną” – mówi dr Rafał Mikusek.


Konsultacja eksperta:
lek. med. Rafał Mikusek – specjalista ortopedii i traumatologii ze Szpitala Centrum ENEL-MED, gdzie pełni funkcję kierownika medycznego. Ekspert medycyny sportowej, członek Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Artroskopowej. Swoje kwalifikacje podnosi podczas licznych polskich oraz zagranicznych szkoleń i konferencji.

 

Zobacz również:

Jak odchudzić dziecko


Dziecko z nadwagą

Jak rozwijać kreatywność


Myśleć jak da Vinci

Stwórz wielkiego pisarza


Zbudź pisarskie zdolności