Nietolerancja glutenu u dziecka

Gluten jest białkiem zapasowym, obecnym w ziarnach niektórych zbóż. Czasami wywołuje dolegliwości ze strony układu pokarmowego, co może być związane z alergią lub celiakią (chorobą trzewną). Jak rozpoznać te schorzenia u dziecka i na czym polega ich leczenie?

Organizm, który nie toleruje glutenu, zwalcza go za pomocą przeciwciał. Prowadzi to do uszkodzenia kosmków jelitowych i wpływa na pracę układu pokarmowego - występują biegunki, wzdęcia i bóle brzucha. Mogą pojawić się też zmiany skórne. Gdy w chorobie trzewnej nastąpi znaczne zaburzenie wchłaniania związków odżywczych, może dojść do utraty wagi, zahamowania wzrostu i opóźnienia dojrzewania, a w przyszłości do bezpłodności i nowotworów. Objawy alergii przypominają łagodną postać celiakii i mijają zwykle po 2 roku życia. Z celiakii natomiast się nie wyrasta, a błędna diagnoza w tym przypadku może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Jak skutecznie diagnozuje się celiakię?

Obecnie stosuje się testy serologiczne i biopsję jelita cienkiego, a od niedawna również badania genetyczne. Okazuje się bowiem, że niemal wszystkie osoby cierpiące na chorobę trzewną posiadają geny HLA klasy II DQ2 i DQ8. Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) rekomenduje testy DNA w diagnostyce celiakii u dzieci. W określonych przypadkach mogą one zastąpić biopsję jelita. 

Należy podkreślić, że choroba trzewna jest dziedziczna i może przebiegać bezobjawowo. Jeśli występuje u krewnych, warto wykonać test DNA nawet gdy dziecko nie ma żadnych dolegliwości. 

Leczenie polega na wyeliminowanie glutenu

Przy nietolerancji glutenu wprowadza się dietę bezglutenową. Należy wyeliminować niektóre naturalne produkty zbożowe oraz te przetworzone, zawierające gluten. W celiakii ścisła dieta jest jedynym sposobem leczenia i musi być utrzymywana do końca życia. Tylko wtedy możliwe jest cofnięcie objawów choroby. Nie należy przy tym wprowadzać samodzielnie diety przed postawieniem ostatecznej diagnozy ponieważ może to wpłynąć na wynik testów serologicznych.

Wsparcie dla dziecka na diecie bezglutenowej

Konieczność utrzymywania ścisłej diety może stanowić problem zwłaszcza w przypadku dziecka. Gdy została wprowadzona późno, dziecko ma już swoje przyzwyczajenia żywieniowe. Nie rozumie też, dlaczego nie może jeść tego, co rówieśnicy. Najważniejsza rolę odgrywają w tej sytuacji rodzice i oni też powinni poinformować nauczycieli i krewnych o konieczności przestrzegania diety. Samo dziecko powinno zostać nauczone jakie produkty może wybierać i jak reagować, gdy zostanie poczęstowane tymi zabronionymi.  Wszystko to pomaga przygotować malucha do ścisłej diety na całe życie.

Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której dziecko będzie czuło się gorsze czy wymagające nadmiernej opieki. Dieta nie powinna prowadzić do wyłączenia z życia towarzyskiego – z wycieczek szkolnych, urodzin itp. Istotne jest właściwe przygotowanie oraz edukacja dziecka i jego otoczenia.

Więcej informacji o celiakii i diecie bezglutenowej znajdą Państwo na stronie www.celiakia-badanie.pl

Tina Pysiewicz, testDNA

 

Zobacz również:

Związek między dietą a ADHD


ADHD a dieta

Niegrzeczne dzieci a bóle przewlekłe


Niegrzeczne dzieci a przewlekłe bóle

Diagnostyka


Diagnostyka chorób metabolicznych