Nastolatek i papierosy

Przygoda nastolatka z papierosami może zacząć się niewinnie, ale skończyć jako nałóg. Bo przecież większość dorosłych palaczy zaczęło palić mając naście lat. Dlaczego nastolatki sięgają po papierosy? Jak temu zapobiec? Jak rozmawiać z nastolatkiem o tym problemie? Oto wskazówki ekspertów z Mayo Clinique.

 1. Dawaj dobry przykład

  Palenie nastolatków jest częstsze w przypadkach, gdy rodzice palą. Dzieci po prostu biorą przykład z rodziców. Jeśli nie palisz – tak trzymaj. Ale jeśli palisz, daj dziecku dobry przykład i rzuć palenie. Im wcześniej to zrobisz, tym większe szanse na to, że twoje dziecko nie będzie palić. Pomóc ci mogą wskazówki z artykułu Palenie dla opornych.

  Zanim definitywnie rzucisz palenie, przestań palić w domu, w samochodzie i tam, gdzie przebywa twoje nastoletnie dziecko. Zadbaj też o to, by nie zostawiać papierosów w miejscach dostępnych dla dziecka. Wyjaśnij dziecku jak nieszczęśliwa jesteś z paleniem, jak trudno ci rzucić nałóg i że będziesz próbować zerwać z nałogiem na dobre.

 2. Zrozum dlaczego papierosy są atrakcyjne dla dziecka

  Palenie dla nastolatka może być formą buntu i chęcią dostosowania się do palącej grupy rówieśników. Bywa, że nastolatki zaczynają palić w przekonaniu, że to pomoże im zachować szczupłą sylwetkę. Dla innych palenie to oznaka niezależności i nowoczesności.

  Zapytaj swoje nastoletnie dziecko co myśli o paleniu papierosów i czy jego przyjaciele palą. Pochwal dobry wybór dziecka i mów mu o konsekwencjach złego wyboru. Możesz porozmawiać z nim na temat tego jak koncerny tytoniowe zachęcają do sięgnięcia po papierosa za pośrednictwem reklam jawnych i ukrytych (lokowanie produktu czyli pokazywanie w filmach palących atrakcyjnie wyglądających aktorów, co sprawia, że oglądający odnosi wrażenie, że palenie jest trendy i bardziej rozpowszechnione niż rzeczywiście jest).

 3. Powiedz stanowcze „nie” palącemu nastolatkowi

  Możesz odnosić wrażenie, że twoje nastoletnie dziecko nie słucha, co do niego mówisz, ale powiedz mu stanowczo, że palenie nie jest dozwolone. Twoja dezaprobata dla palenie będzie miała większy wpływ niż myślisz. Nastolatki, którym rodzice stawiają najsilniejsze ograniczenia palenia, palą rzeczywiście mniej niż ich rówieśnicy, którym rodzice nie stawiają takich restrykcji. To samo dotyczy nastolatków, które czują bliskość rodziców.

 4. Zaapeluj do próżności nastolatka

  Palenie nie jest atrakcyjne i nie dodaje splendoru. Przypomnij swojemu nastolatkowi, że palacz sprawia wrażenie brudnego i śmierdzi. Palenie daje nieświeży oddech i przyczynia się do powstawania przedwczesnych zmarszczek. Palenie sprawia, że ubranie i włosy cuchną, a zęby żółkną. Palenie może wywołać przewlekły kaszel i zmniejszyć energię potrzebną dla uprawiania sportu czy innych przyjemniejszych zajęć.

 5. Odwołaj się do matematyki

  Palenie jest kosztowne. Pomóż nastolatkowi obliczyć tygodniowy, miesięczny i roczny koszt wypalania paczki papierosów dziennie. Porównaj to do ceny urządzeń elektronicznych, odzieży czy innych przedmiotów ważnych dla twojego dziecka.

 6. Spodziewaj się presji otoczenia dziecka

  Palący koledzy dziecka mogą być dla niego przekonywujący, ale naucz dziecko odmawiania palenia. Przećwicz z nim kilka wariantów zachowania w trudnych sytuacjach towarzyskich. Przekonaj go, że to może być tak proste jak powiedzenie:”Nie, dziękuję, nie palę”. Im częściej twoje dziecko będzie ćwiczyć taką postawę, tym większe szanse, że nie ulegnie presji towarzystwa, w którym przebywa.

 7. Potraktuj uzależnienie poważnie

  Większość nastolatków jest przekonana, że sporadyczne palenie nie spowoduje uzależnienia oraz, że nawet jeśli staną się palaczami, w każdej chwili mogą zrezygnować z palenia. Nastolatek może jednak uzależnić się od papierosów nawet wtedy, gdy po nie sięga sporadycznie i niewiele pali. Przypomnij dziecku, że większość dorosłych palaczy uzależniła się od papierosów jako nastolatki. A gdy już dojdzie do uzależnienia, trudno zerwać z nałogiem.

 8. Uświadom dziecku konsekwencje palenia

  Nastolatki często zakładają, że złe rzeczy przytrafiają się tylko innym ludziom. Większość z nich traktuje choroby, takie jak rak, zawały serca i udary jako abstrakcję. Wykorzystaj przykłady z życia uświadamiając dziecku, że chorowali wasi bliscy, przyjaciele, sąsiedzi czy znane mu gwiazdy.

 9. Nie daj się zwieźć papierosom elektronicznym

  Nastolatki często traktują elektronicznego papierosa jako zdrową alternatywę do tradycyjnego dymka. Wytłumacz mu, że papieros elektroniczny może być mniejszym złem dla już uzależnionych, ale sam uzależnia podobnie jak tradycyjny papieros.

 10. Zaangażuj się

  Podejmij stanowcze kroki przeciwdziałające paleniu nastolatków. Bierz udział w kampaniach antynikotynowych organizowanych przez szkoły i organizacje pozaszkolne. Wspieraj wysiłki zmierzające do rozszerzenia publicznych stref wolnych od dymu i podniesienia podatków od wyrobów tytoniowych. Takie działania mogą zmniejszyć ryzyko sięgnięcia po papierosa przez twojego nastolatka.

  Jeśli nastolatek już zaczął palić, unikaj grożenia mu i stawiania ultimatum. Zamiast tego postaraj się dociec dlaczego twój nastolatek zaczął palić i przedyskutuj z nim możliwości rzucenia palenia. Unikanie palenia lub jego zaprzestanie to najlepsze rzeczy jakie nastolatek może zrobić dla swojego zdrowia i długiego życia.

barb

 

Zobacz również:

Gdy dziecko dojrzewa


Gdy dziecko dojrzewa

Korzyści z rzucenia palenia


Dlaczego rzucić palenie

Nastolatek w świecie wirtualnym


Nastolatek w sieci