Rozwód rodziców i dziecko

Rozwód jest stresujący dla całej rodziny. I mimo, że rozwód to sprawa dorosłych, rozpad małżeństwa nie pozostaje bez wpływu na dzieci. Jak zmniejszyć ryzyko negatywnych konsekwencji rozwodu na psychikę dziecka?

Twoje dziecko może poczuć się tak jakby cały świat nagle runął mu na głowę. Możesz jednak ułatwić dziecku przejście przez ten trudny okres. Potrzebna jest współpraca z ojcem dziecka i przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Oto co w tej sprawie radzą eksperci z Mayo Clinic:

Jak przekazać dziecku wiadomość o rozwodzie?

Najważniejsze, by wiadomość o rozwodzie przekazana była przez obojga rodziców. Należy wyjaśnić dziecku uczciwie, spokojnie i w prosty sposób powody rozstania, pomijajac niemiłe dla niego szczegóły.

Upewnij się, że dziecko rozumie, że rozwód dotyczy tylko dorosłych. Zapewnij go, że to nie ono jest przyczyną rozwodu i że oboje kochacie je równie mocno jak przedtem. Poinformuj o rozwodzie wychowawcę w szkole oraz lekarza. Mogą oni obserwować dziecko i powiadomić cię jeśli zauważą coś niepokojącego.

Reakcja dziecka

Na początku twoje dziecko może wykazywać zainteresowanie przede wszystkim konkretami. Gdzie będę mieszkać? Czy muszę zmieniać szkołę? Kto będzie mnie zawoził na basen? W trakcie całego procesu rozwodowego staraj się, o ile to możliwe, podtrzymywać rutynowe zachowania dziecka. A jeśli to niemożliwe, ustal jak najszybciej nową rutynę. Gdy dziecko wie co go czeka, poczuje się pewniej.

Ale wcześniej czy później mogą dać o sobie znać problemy emocjonalne. U młodszego dziecka, w odpowiedzi na stres, mogą pojawić się objawy, z których dziecko już wyrosło, np. ssanie smoczka czy nocne moczenie się. Porozmawiaj z nim i pomóż mu wyrazić niepokój związany z separacją słowami.

Starsze dziecko swoje emocje związane ze stresem może wyrazić złością, niepokojem, smutkiem a nawet ulgą. Jeśli złość twojego dziecka skieruje się do wewnątrz, może wywołać u niego depresję lub wycofanie się. Staraj się rozmawiać z dzieckiem i zachęcić je do wyrażania swoich emocji w otwarty sposób.

Dziecko z dala od kłótni między rodzicami

Szanując potrzebę dziecka do utrzymywania dobrych stosunków z obojgiem rodziców, przestrzegaj poniższych zasad:

  • W obecności dziecka nigdy nie mów źle o drugim rodzicu.

  • Nie zmuszaj dziecka do wybierania po czyjej stronie ma stać.

  • Nie używaj dziecka jako posłańca w komunikowaniu się z drugim rodzicem.

  • Nie rozmawiaj z mężem o kosztach utrzymania dziecka w jego obecności.

  • Nie wyciągaj z dziecka informacji o drugim rodzicu.

  • Nie używaj dziecka jako narzędzia do zranienia drugiego rodzica.

Nie zmieniaj reguł

Często rozwodzący się rodzice, mając wyrzuty sumienia w stosunku do dziecka, chcą mu wynagrodzić zadany ból i zaczynają mu pobłażać lub - co gorsze - go przekupywać. Nie jest to dobre wyjście. Dziecko potrzebuje stałości i rutyny. Jeśli będzie musiało dzielić swój czas między dwa domy, ważne, by w obu domach panowały takie same zasady.

Dziecko to nie grupa wsparcia

Możesz czuć się tak zraniona rozwodem, że szukasz pocieszenia w dziecku. Ale to nie jest najlepsze wyjście. Lepiej poszukaj pomocy w grupach wsparcia psychologicznego lub u psychologa. A jeśli potrzebujecie pomocy w wypracowaniu wspólnego stanowiska dotyczącego dziecka w czasie i po rozwodzie, zdecydujcie sie na pomoc mediatora. Wasze dziecko może też potrzebować pomocy profesjonalnego psychologa, zwłaszcza jeśli wykazuje objawy zaburzeń emocjonalnych.

Dziecko przede wszystkim

Współpraca z małżonkiem w czasie rozwodu może być ostatnią rzeczą na jaką miałabyś ochotę. Pamiętaj jednak, że to niezwykle ważne dla dobra waszego dziecka, bo ono potrzebuje przecież was obojga. Poza tym rozwodowe potyczki mogą mieć poważny, negatywny wpływ na psychikę dziecka i efekty tego mogą ujawnić się nawet po wielu latach. Dobro dziecka przede wszystkim. Mimo niechęci do współmałżonka, zadbaj by dziecko miało z nim dobre relacje również po waszym rozwodzie, zwłaszcza, że wsparcie ze strony obojga rodziców pomoże mu łatwiej znieść stres związany z rozwodem rodziców.

barb

 

Zobacz również:

Język akceptacji


Mów językiem akceptacji

Dziecko i doświadczenie


Dziecko i doświadczenie

Stresujące dzieciństwo skraca życie


Stres w dzieciństwie