Sprzeczki rodzeństwa mogą prowadzić do depresji i lęków w przyszłości

Zbliża się czas prezentów pod choinką. Poza wielką radością prezenty mogą być również przyczyną kłótni między rodzeństwem. Sprzeczki mogą wynikać z naruszenia przestrzeni osobistej (np. samowolnego pożyczania modnego ciuchu siostry) lub poczucia sprawiedliwości (np. kto ma grać w nową grę wideo). Okazuje się, że te dwa rodzaje konfliktów między rodzeństwem mogą mieć różny wpływ na ich zdrowie emocjonalne. Dowodzą tego badania psychologów z Uniwersytetu Missouri. Znając wpływ dziecięcych sprzeczek na ich przyszłe życie emocjonalne, rodzice mogą i powinni zadbać o spokój w domu i wpływać na zdrowy rozwój emocjonalny swoich dzieci.

"Wyniki naszych badań wskazują, że konflikty związane z naruszeniem przestrzeni osobistej i własności wywołują większy niepokój i niższą samoocenę dziecka rok później", powiedziała Nicole Campione-Barr, adiunkt Wydziału Psychologii w Kolegium Sztuki i Nauki Uniwersytetu Missouri. "Natomiast konflikty związane z poczuciem równości i sprawiedliwości zwiększają ryzyko depresji rok później."

Campione-Barr i jej koledzy badali przez rok 145 par rodzeństwa z klasy średniej. Średnia wieku badanych dzieci to 15 i 12 lat. Nastolatki oceniały różne kwestie konfliktów, zwracając uwagę na częstotliwość i intensywność sprzeczki. Sprzeczki były klasyfikowane w dwóch kategoriach: naruszenia przestrzeni osobistej lub konfliktów dotyczących sprawiedliwości i równości. Następnie naukowcy badali korelacje między jakością i intensywnością sprzeczek i relacjami nastolatków dotyczącymi obniżonego nastroju, niepokoju i poczucia własnej wartości w rok po upływie kłótni.

"Mimo, że rodzice mogą mieć skłonność do występowania w roli arbitrów, wcześniejsze badania wykazały, że interwencje rodziców w konflikt między rodzeństwem i w efekcie stawanie po stronie jednego dziecka mogą być szkodliwe", powiedziała Campione-Barr.

Naukowcy wskazują, że najlepszym sposobem rozwiązywania sporów; może być ustalenie zasad domowych, takich jak np. pukanie przed wejściem do pokoju rodzeństwa czy ustalanie terminarza czasu grania na zmianę w gry wideo. Jeśli jednak rodzic zauważa, że zasady ustalane przez rodzeństwo konsekwentnie podporządkowują jedno z nich drugiemu, powinien wkroczyć i skorygować te zasady. Także jeśli większość sprzeczek między rodzeństwem przeradza się w intensywne konflikty, rodzina powinna szukać profesjonalnej pomocy, zwłaszcza jeśli konflikt wiąże się z przemocą.

Campione-Barr zauważa, że chociaż nie we wszystkich domach dzieci mogą mieć własne pokoje, konieczne jest zapewnienie im osobistej przestrzeni tak ze strony z obu rodziców jak i rodzeństwa. Na przykład, rodzice i rodzeństwo powinni szanować prywatną charakter pamiętników dzieci.

Wyniki badań amerykańskich psychologów opublikowane zostały w czasopiśmie Child Development.

barb

 

Zobacz również:

Język akceptacji


Mów językiem akceptacji

Dziecko i doświadczenie


Dziecko i doświadczenie

Stresujące dzieciństwo skraca życie


Stresujące dzieciństwo skraca życie