Stres w ciąży to niedobory żelaza u dziecka

Stres odczuwany przez kobietę w pierwszym trymestrze ciąży może zwiększyć ryzyko niedoboru żelaza u noworodka - wynika z badań zaprezentowanych podczas dorocznego zjazdu Pediatric Academic Societies (PAS) w Bostonie.

Żelazo odgrywa ważną rolę w rozwoju narządów, a zwłaszcza mózgu, dlatego jego niski poziom może sygnalizować większe prawdopodobieństwo wystąpienia niedokrwistości i opóźnień rozwojowych u noworodka. Najczęściej zbyt niski poziom żelaza związany jest z niedoborem tego pierwiastka u matki, cukrzycą, paleniem w czasie ciąży, przedterminowym porodem, niską wagą urodzeniową i ciążą mnogą.
Zespół naukowców z Izraela i Stanów Zjednoczonych wykazał, że do czynników ryzyka należy dopisać także stres w czasie trzech pierwszych miesięcy ciąży.

Badania prowadzono wśród kobiet, których poród odbywał się w mieście Aszkelon w południowym Izraelu, które w 2008 roku zostało zbombardowane podczas Operacji Płynny Ołów skierowanej przeciwko organizacji terrorystycznej Hamas.

W pierwszej grupie znalazły się 63 noworodki, których matki w pierwszym trymestrze ciąży przeżyły stres związany z bombardowaniem, w drugiej natomiast 77 dzieci, których matki zaszły w ciążę od 3 do 4 miesięcy po zakończeniu operacji.

Po porównaniu próbek krwi pępowinowej okazało się, że poziom ferrytyny, czyli białka wiążącego żelazo, był znacznie niższy u dzieci kobiet, które były narażone na stres w porównaniu z grupą kontrolną.;

"Nasze badania wskazują, że noworodki, których matki przeżyły stres podczas ciąży są wcześniej niezidentyfikowaną grupą ryzyka niedoboru żelaza. Ciężarne kobiety powinny być świadome, że ich zdrowie, odżywianie, poziom stresu i stan ducha mają wpływ na zdrowie dziecka" - mówi autor badań dr Rinat Armony-Sivan z Ashkelon Academic College.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Akupresura na stres


Szybkie odstresowanie

Wdychaj energię, wydychaj stres


Wdychaj energię, wydychaj stres

Likwidacja stresu


Naturalne terapie na stres