"Hormon miłości" może chronić dzieci przed skutkami depresji poporodowej matki

Dzieci matek cierpiących na depresję poporodową narażone są na większe ryzyko problemów ze zdrowiem psychicznym, objawiających się niepokojem czy zaburzeniami zachowania. Jednak hormon zwany oksytocyną może zmniejszać to ryzyko - dowodzą izraelscy naukowcy w badaniu zaprezentowanym na konferencji American College of Neuropsychopharmacology na Hawajach.

Oksytocyna, hormon produkowany przez organizm odpowiada m.in. za więź emocjonalną między nowonarodzonym dzieckiem a matką, wyzwala potrzebę bliskości oraz przywiązanie. Okazuje się, że może również chronić dzieci przed efektami depresji poporodowej matki.

W swoim badaniu, naukowcy przeanalizowali dane 155 matek i ich dzieci. Okazało się, że 60 procent dzieci, których matki cierpiały na depresję poporodową w pierwszym roku po porodzie, dotknięte były różnymi zaburzeniami psychicznymi, głównie skłonnością do niepokoju i zaburzeniami zachowania.

Wśród sześciolatków, których matki nie cierpiały na depresję tylko 15 procent doświadczało zaburzeń psychicznych.
Naukowcy zauważyli też, że dzieci matek z dłuższym okresem depresji mniej mówiły, były mniej przywiązane do matki, wykazywały mniejszą kreatywność, skłonność do zabawy, były mniej towarzyskie i wykazywały mniej współczucia dla bólu i nieszczęścia innych. W ślinie tych dzieci, podobnie jak ich matek zanotowano niższy poziom oksytocyny wynikający z zaburzeń funkcjonowania systemu produkcji tego hormonu.

U pozostałych 40 procent dzieci matek cierpiących na depresję, które nie wykazywały objawów zaburzeń psychicznych w wieku 6 lat, nie zanotowano problemów z produkcją oksytocyny i poziom tego hormonu w ślinie był w granicach normy.
Inne badanie naukowców z Uniwersytetu w Bazylei dowiodło, że niski poziom oksytocyny w ostatnim trymestrze ciąży przyczynia się do rozwoju depresji poporodowej. Problem jest niebagatelny, bo szacuje się, że na depresję poporodową cierpi co piąta młoda mama.

Badanie naukowców z Uniwersytetu Bar-Ilan może pomóc w zapobieganiu zaburzeniom mentalnym u dzieci matek z depresją poporodowa, a także zapobiegać samej depresji. Ale oczywiście wyniki obu badań są wstępne i przed wprowadzeniem terapii oksytocyną konieczne są dalsze badania potwierdzające związek pomiędzy poziomem oksytocyny, a depresją poporodową i zaburzeniami psychicznymi u dzieci.

barb
źródła: American College of Neuropsychopharmacology (za healthday.com), medicalxpress.com 

 

Zobacz również:

Stresujące dzieciństwo skraca życie


Stres w dzieciństwie

Jak sobie radzić z depresją


Jak sobie radzić z depresją

Dziurawiec skuteczny przy depresji


Antydepresyjny dziurawiec