Otyłe nastolatki częściej uzależniają się od nikotyny

Nastolatki, u których zdiagnozowano otyłość, są ponad dwukrotnie bardziej narażone na silne uzależnienie od nikotyny - wynika z badań opublikowanych w "Journal of Adolescent Health".

Naukowcy współpracujący z Fundacją Michaela i Susan Dell w Austin w stanie Teksas w ciągu sześciu lat przeprowadzili trzy serie ankiet wśród ponad 4 tys. amerykańskich nastolatek.

Po wnikliwej analizie badacze ustalili, że otyłe dziewczęta są bardziej podatne na nałóg nikotynowy, niezależnie od innych czynników ryzyka, takich jak status społeczno-ekonomiczny, wiek, rasa czy uzależnienie rodziców. W grupie o wskaźniku masy ciała wskazującym na otyłość zaobserwowano ponadto niższą samoocenę, skłonność do depresji i gorsze wyniki w nauce.

Jak zauważa autorka badań dr Aliya Esmail Hussaini, wszystko to sprawia, że ta grupa dziewcząt jest bardziej narażona także na uzależnienie do alkoholu czy narkotyków w porównaniu z rówieśniczkami, których waga utrzymuje się w normie.

"Walcząc z otyłością koncentrujemy się na zapobieganiu negatywnym skutkom dla zdrowia; należy jednak pamiętać o ryzyku związanym z czynnikami psychospołecznymi" - mówi dr Hussaini.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych problem otyłości dotyczy około 20 proc. nastolatków.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Jak odchudzić dziecko


Dziecko z nadwagą

Otyłość równie groźna co palenie


Otyłość groźna

Nie rób dziecku wakacji od zdrowego żywienia


Wakacyjne tycie