Astma może utrudniać naukę czytania

Pierwszoklasiści cierpiący na astmę mogą gorzej radzić sobie z czytaniem niż ich rówieśnicy - twierdzą naukowcy, których badania opublikowane zostały w piśmie "Chest".

"Uważamy, że astma i wczesne osiągnięcia w nauce czytania są w jakiś sposób powiązane" - mówi dr Kathleen A. Liberty z Uniwersytetu Canterbury w Nowej Zelandii. "Możemy jedynie spekulować na temat potencjalnych przyczyn, jednak jednym z powodów mogą być problemy z oddychaniem".

Dr Liberty obserwowała 298 dzieci podczas ich pierwszego roku w szkole (w Nowej Zelandii dzieci miały wówczas pięć lat). Pod koniec roku szkolnego ponad połowa dzieci z astmą i ponad jedna trzecia zdrowych dzieci była przynajmniej sześć miesięcy do tyłu w porównaniu z rówieśnikami pod względem umiejętności czytania. Wpływu choroby nie zauważono natomiast w przypadku umiejętności matematycznych.

Badaczka wzięła pod uwagę czynniki takie jak dochody rodziny czy częstsze nieobecności w szkole, jednak nie wyjaśniły one zaobserwowanego związku.

"Podczas pierwszego roku nauki dzieci zazwyczaj czytają na głos. Uczniowie chorzy na astmę mogą mieć trudności z kontrolowaniem swojego oddechu, lub uczą się kontrolować go czytając. Jest to część procesu czytania, który najwyraźniej nie został wystarczająco dobrze zbadany" - mówi dr Liberty.

Naukowcy deklarują, że podejmą dalsze badania, a tymczasem radzą rodzicom dzieci cierpiących na astmę, by zwrócili uwagę na to, jak ich pociechy radzą sobie w szkole i w razie potrzeby poświęcili więcej czasu na wspólne czytanie w domu.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Wakacyjne czytanie


Wakacyjne czytanie

Dziecko i doświadczenie


Dziecko i doświadczenie

Domowe sposoby na astmę


Astma