Jak zimą dbać o włosy dziecka

Zima ma okropny wpływ na nasze włosy. Nie sprzyja im suchy wiatr, chłód, mróz, noszenie nakryć głowy, a także suche powietrze w mieszkaniach. Wszystko to powoduje, że włosy stają się nadmiernie przesuszone, a to w konsekwencji może prowadzić do nadmiernego przetłuszczania się, łupieżu bądź rozdwajania końcówek. Zimowa aura również niekorzystnie wpływa na włoski naszych pociech, które są o wiele delikatniejsze niż włosy dorosłej osoby.

Zmuszamy nasze dzieci do tego by wychodząc na podwórko czy do szkoły ubierały czapki. Noszenie czapek często sprawia, że włosy naszych pociech elektryzują się. Nie jest to zbyt przyjemne zjawisko. Co jest jego przyczyną? Elektryzowanie się włosów jest zwykle spowodowane nadmiernym przesuszaniem się włosów. W tej sytuacji najlepiej nawilżać włosy naszemu dziecku. Nie stosujmy jednak żadnych specjalnych kuracji nawilżających, ponieważ włosy dzieci są zbyt delikatne. Duża ilość środków chemicznych mogłaby wywołać odwrotny efekt niż zamierzony. W ten sposób moglibyśmy uszkodzić strukturę włosa. Dlatego wystarczy szampon delikatnie nawilżający przeznaczony dla dzieci oraz nawilżająca odżywka również stworzona specjalnie z myślą o dzieciach. Szampon powinien być oczywiście dobrany do wieku dziecka. Innego potrzebuje noworodek a innego dziecko w wieku 5 czy 10 lat. Dlatego należy czytać etykiety na opakowaniach. Poza tym noworodkowi nie zaaplikujemy z pewnością żadnych odżywek, gdyż mogą być drażniące dla skóry. Z kolei dla dziewczynki starszej w wieku 5 – 10 lat producenci proponują już specjalne odżywki. Oczywiście kosmetyki te są delikatniejsze od tych przeznaczonych dla osób dorosłych.

Bardzo ważne jest prawidłowe odżywienie skóry głowy dziecka. Najlepiej odżywianie rozpocząć jak najwcześniej, kiedy proces ten nie jest jeszcze zakłócony przez czynniki zewnętrzne. Odpowiednie, rozpoczęte dość wcześnie odżywianie oraz pielęgnacja skóry głowy pozwoli uniknąć problemów z włosami w dorosłym życiu, również tych pojawiających się zimą. Inną ważną sprawą jest wzmacnianie włosów. Dobrym sposobem jest nakładanie oliwki na skórę główki dziecka. Może to być również oliwka z oliwek bądź olej kokosowy. Olej kokosowy bardzo dobrze odżywia mieszki włosowe oraz wpływa korzystnie na skórę głowy. Mitem jest z kolei stwierdzenie, iż podcinanie włosów u dzieci ma działanie wzmacniające. Jednak mamy nadal w to wierzą.

Włoski naszych pociech są jeszcze dość cienkie, więc mogą być pojawić się problemy z ich rozczesywaniem. Efekt ten może być spotęgowany zimą, gdy suche powietrze może dodatkowo wysuszać i tak delikatne włoski. Sposobem na pozbycie się tego kłopotu może być skrócenie kosmyków. Delikatne podcięcie możemy wykonać same w domu bądź wybrać się do fryzjera. Krótkie włoski będą łatwiejsze w pielęgnacji oraz nie będą się plątać podczas czesania. Poza tym, aby kosmyki łatwiej się rozczesywały przed myciem najlepiej dokładnie wyczesać je. Dodatkowo możemy użyć szamponu z odżywką oczywiście przeznaczonym specjalnie dla dzieci. Włosy myjemy delikatnie, aby dodatkowo nie powodować ich plątania się. Również nie czeszmy na siłę mokrych włosów, ponieważ zabieg ten może być bardzo bolesny dla naszej pociechy oraz powodować wyrywanie kosmyków. Dodatkowo możemy kupić spray ułatwiający rozczesywanie włosów. Powinien być on przeznaczony wyłącznie dla dzieci. Kosmetyki takie dostępne są w sklepach z artykułami dziecięcymi. Podczas stosowania należy uważać, aby nie prysnąć dziecku sprayem do buzi bądź oczu.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

 

Zobacz również:

Czapka a włosy


Czapka, a stan włosów

Własne szampony ziołowe


Szampony i płukanki własnej roboty

Naturalne maseczki na włosy


Domowe maseczki na włosy