Można zajść w ciążę wkrótce po poronieniu

Kobiety, u których doszło do poronienia nie muszą długo czekać, jeśli chcą ponownie próbować zajść w ciążę - informuje "British Medical Journal".

Co piąta ciąża kończy się poronieniem, a jego ryzyko rośnie z wiekiem. Jak wykazała dotycząca lat 1981-2000 analiza naukowców z University of Aberdeen, obejmująca 30 000 kobiet, poczęcie w ciągu sześciu miesięcy od poronienia daje największe szanse na powodzenie, rzadziej też potrzebne jest cesarskie cięcie. Dłuższa przerwa - od sześciu miesięcy do roku - zwiększa ryzyko kolejnego poronienia czy ciąży pozamacicznej, wcześniactwa i niskiej wagi urodzeniowej.

Tymczasem zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), kobiety powinny odczekać co najmniej sześć miesięcy, zanim znowu zaczną się starać o dziecko. Zdaniem kierującej badaniami dr Sohinee Bhattacharyi, im starsza jest kobieta, tym bardziej takie czekanie zmniejsza jej szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Jedynym wyjątkiem są komplikacje takie jak przebyta infekcja - wówczas rzeczywiście trzeba odczekać dłużej.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:


Czy w ciąży można ćwiczyć?

Otyłość w ciąży


Otyłość w ciąży

Alkohol w ciąży


Alkohol w ciąży