Szczęśliwa młodzież to zdrowa młodzież

Dobre samopoczucie i pozytywne emocje mają duży wpływ na zdrowie nastolatków - podkreślają badacze na łamach pisma "Applied Research in Quality of Life".

Satysfakcja z życia i dobry nastrój mogą być celniejszymi wyznacznikami zdrowia fizycznego niż objawy lęku czy depresji. Większość dotychczasowych badań nad powiązaniem między zdrowiem psychicznym a fizycznym młodych osób koncentrowała się przede wszystkim na wpływie zaburzeń zdrowia psychicznego na funkcjonowanie organizmu. Nie brano jednak pod uwagę oddziaływania dobrej kondycji psychicznej, pozytywnych emocji czy poczucia szczęścia.

Zarówno jedne, jak i drugie czynniki uwzględniła po raz pierwszy w swoich badaniach Emily Shaffer-Hudkins z Uniwersytetu Południowej Florydy. Obserwacje objęły 401 uczniów jednej z amerykańskich szkół średnich, którzy odpowiadali na pytania dotyczące ich samopoczucia: czy często są dumni i zadowoleni z siebie lub czymś podekscytowani, jak często czują się wycofani i samotni, mają poczucie winy, objawy lęku lub depresji lub przejawiają agresję i wchodzą w konflikt z prawem.

Po zestawieniu zebranych danych z informacjami na temat zdrowia fizycznego nastolatków, badacze zauważyli, że choć osoby mniej zadowolone z życia częściej miały problemy ze zdrowiem, to jednak najsilniejszy wpływ na organizm miały pozytywne emocje i dobre samopoczucie.

"Badanie jedynie czynników psychopatologicznych może prowadzić do niedoceniania związku pomiędzy zdrowiem psychicznym i fizycznym u osób młodych" - mówi Shaffer-Hudkins.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Dziecko i doświadczenie


Dziecko i doświadczenie

Zaraź się szczęściem


Zaraź się szczęściem

Niegrzeczne dzieci a bóle przewlekłe


Niegrzeczne dzieci a przewlekłe bóle