Komputer i telewizor obniżają koncentrację u dzieci

Długie godziny spędzone przed ekranem komputera lub telewizora mogą powodować problemy z koncentracją podczas lekcji - ostrzegają psychologowie, których badania zostały opublikowane w piśmie "Pediatrics".

W badaniach prowadzonych przez naukowców z Iowa State University wzięło udział ponad 1,3 tys. dzieci w wieku szkolnym, które przez z rok udostępniały dane na temat ilości czasu spędzanego przed komputerem i telewizorem. Informacje te zestawiono z wynikami przeprowadzonej wśród nauczycieli ankiety, która dotyczyła zachowania uczniów podczas lekcji (m.in. poziomu koncentracji na wykonywanym zadaniu czy tego, w jakim stopniu dzieci przeszkadzały innym).

Uczniowie, którzy grali na komputerze lub oglądali telewizję przez więcej niż dwie godziny dziennie, czyli limit zalecany przez Amerykańską Akademię Pediatryczną, byli o 67 proc. bardziej narażeni na nasilenie problemów z koncentracją. W niektórych przypadkach deficyt uwagi był zbliżony do tego, który obserwowany jest u dzieci cierpiących na ADHD.
Prowadzący badania Douglas Gentile zwraca uwagę, że problemy z koncentracją będą różniły się w przypadku poszczególnych dzieci, gdyż wpływ może mieć również wiele innych czynników. Nie zmienia to jednak faktu, - zaznacza psycholog - że większe przywiązanie dziecka do ekranu oznacza większe ryzyko wystąpienia innych problemów, takich jak otyłość czy skłonność do zachowań agresywnych.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Dziecko telemaniaka przed telewizorem


Rodzice i dzieci przed telewizorem

Jak odchudzić dziecko


Dziecko z nadwagą

Nastolatek w świecie wirtualnym


Nastolatek w sieci