Maltretowane dzieci częściej mają dolegliwości pokarmowe

Dzieci, które doznały przemocy psychicznej, fizycznej lub seksualnej częściej cierpią z powodu niewyjaśnionych bólów brzucha, nudności i wymiotów niż dzieci, które nie miały podobnych doświadczeń - wynika z badan amerykańskich, które publikuje pismo "Annals of Family Medicine".

Naukowcy z Uniwersytetu Północnej Karoliny w Chapel Hill doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych w grupie 845 dzieci w wieku od 4 do 12 lat, które brały udział w zakrojonym na wiele lat projekcie dotyczącym przemocy i zaniedbań wobec najmłodszych (LONGSCAN).

Co dwa lata rodzice udzielali informacji na temat odczuwanych przez maluchy dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a danych na temat ich maltretowania dostarczyły organizacje zajmujące się tą problematyką. Gdy dzieci osiągnęły 12 lat, same zdawały relacje na temat bólów brzucha oraz doznanej w życiu przemocy i maltretowania psychicznego.

Okazało się, że te, które odczuwały bóle brzucha były w 91 proc. przypadków wykorzystywane seksualnie w przeszłości lub aktualnie. Odnotowano też silną zależność między doznaną kiedykolwiek przemocą fizyczną, psychiczną lub seksualną a bólami brzucha oraz nudnościami i wymiotami.

Zdaniem autorów, za związek ten odpowiada w największym stopniu odczuwane cierpienie fizyczne, które towarzyszy każdej doznanej przemocy. Choć pewną rolę mogą tu również odgrywać trwałe zmiany w układzie nerwowym powstałe w wyniku urazów fizycznych u maltretowanych dzieci.

Zdaniem prowadzącej badania dr Mirandy van Tilburg, wyniki te wskazują, że gdy najmłodsi pacjenci cierpią na niewyjaśnione dolegliwości ze strony układu pokarmowego, lekarze powinni sprawdzić, czy nie są oni ofiarami przemocy.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Stresujące dzieciństwo skraca życie


Stres w dzieciństwie

Dziecko i doświadczenie


Dziecko i doświadczenia

Niegrzeczne dzieci a bóle przewlekłe


Niegrzeczne dzieci a przewlekłe bóle