Dzieci z autyzmem

Na ile dzieci z autyzmem są podobne do swoich rówieśników, a na ile się od nich różnią? Ta tajemnicza choroba, której niekiedy towarzyszą zdumiewające uzdolnienia, intryguje i zastanawia. Niektórych przeraża, bo zachowania dziecka są często zupełnie niezrozumiałe i niepodobne do tego, z którym u dzieci spotykamy się na co dzień.

Coraz więcej mówi się o autyzmie, powstały filmy, które przybliżyły problem przeciętnemu śmiertelnikowi. Ostatnio zaczęto łączyć wystąpienie choroby ze szczepieniami w pierwszych latach życia i wywiązała się żywa dyskusja w mediach.

Wciąż jednak za mało wiadomo o tej chorobie. Rodzice często spotykają się z przykrymi uwagami na temat zachowania swojego dziecka ze strony przechodniów i rodziców innych dzieci. Jednocześnie niemal każdy zna lub słyszał w swoim najbliższym otoczeniu o dziecku z cechami autystycznymi.

Autyzm jest poważnym zaburzeniem rozwojowym. Występuje u piętnaściorga na 10 000 dzieci. Jego przyczyna nie jest znana, a jest ich zapewne kilka, od zaburzeń w kodzie genetycznym po wpływ infekcji. Pierwszymi objawami we wczesnym dzieciństwie są: niechęć do przytulania, brak uśmiechu i kontaktu wzrokowego. Następnie dziwne zachowanie dziecka zaczyna obejmować trzy obszary: sposób zabawy, rozwój mowy i relacje społeczne. Nie bawią się z rówieśnikami, nie naśladują świata, który je otacza. Natomiast kręcą się wkoło, powtarzają te same czynności, przywiązują do dziwnych przedmiotów. Są bardzo wrażliwe na dźwięki, zapachy i obrazy. Źle tolerują zmiany, potrzebują regularności i przewidywalności zdarzeń. Wydaje się, że nie obchodzą ich inni ludzie. Często nie potrafią mówić. Jeśli nie nauczą się porozumiewać do piątego roku życia, prawdopodobnie nie będą potrafiły samodzielnie żyć. Najlepsze widoki na przyszłość mają te dzieci, które potrafią mówić i mają iloraz inteligencji powyżej 70, ale niestety dotyczy to tylko około 20% wszystkich chorych dzieci.

Umiejętności społeczne dzieci dotkniętych autyzmem z wiekiem się poprawiają. Ale niekiedy w okresie dojrzewania zdarza się odwrotnie, ponieważ ta złożona choroba ma bardzo indywidualny przebieg. Niektóre dzieci zadziwiają ponadprzeciętnymi zdolnościami matematycznymi, muzycznymi czy pamięciowymi. Jednak takie uzdolnienia nie zdarzają się często.

Bardzo rzadko zdarza się, aby ktoś wyleczył się z autyzmu. Kiedy dochodzi do takiego szczęśliwego wyzdrowienia, często poddaje się w wątpliwość, czy diagnoza autyzmu nie była od początku błędnym rozpoznaniem. Może jednak lepiej mieć nadzieję, że w końcu zostanie znaleziona skuteczna terapia, która pomoże dzieciom odnaleźć się w świecie wypełnionym ludźmi.

WIĘCEJ

 

Zobacz również:

Wakacyjne czytanie


Wakacyjne czytanie

Jak rozwijać kreatywność


Myśleć jak da Vinci

Stwórz wielkiego pisarza


Zbudź pisarskie zdolności