Chroń dziecko przed fast food’ami

Wiemy już jak ważne dla przyszłego zdrowia dziecka jest karmienie piersią. Jedną ze zdrowotnych korzyści wynikających z karmienia piersią jest zmniejszenie ryzyka astmy w późniejszym wieku. Coraz więcej matek ma tego świadomość i coraz karmi swoje dzieci piersią i karmi coraz dłużej. To dobrze.

Ale z badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Alberta w Kanadzie wynika, że pozwolenie dziecku na jedzenie w późniejszym wieku pożywienia typu fast food, co najmniej raz w tygodniu, niweluje kompletnie korzyści wynikające z karmienia piersią, a przynajmniej tak się dzieje w przypadku chorób układu oddechowego.

Przeprowadzone badanie potwierdziło, że zbyt wczesne odstawienie niemowlęcia od piersi zwiększa ryzyko astmy, podczas gdy karmienie piersią przez okres powyżej 6 tygodni zmniejsza to ryzyko. Ale ten dobroczynny wpływ karmienia piersią uwidocznił się tylko w przypadkach, gdy dziecko nie jadło pożywienia typu fast food lub jadło je tylko sporadycznie. A okazało się, że połowa dzieci objętych badaniem jadała fast food’y częściej niż 2 razy w tygodniu.

Wg naukowców tłumaczy to dlaczego astma jest tak powszechną chorobą w dzisiejszych czasach, mimo że coraz więcej kobiet karmi swoje dzieci piersią.
Naukowcy nie badali wprawdzie jaka jest przyczyna, że niezdrowe pożywienie typu fast food ma tak negatywny wpływ na rozwój astmy, ale podejrzewają, że dzieje się tak dlatego, że tego typu żywność jest wysoce nasycona tłuszczami trans i solą, a oba te składniki diety nasilają podrażnienie oskrzeli prowadząc do duszności i innych objawów astmy.

Naukowcy podkreślają jednak, że sposób odżywiania nie jest jedynym czynnikiem, od którego zależą predyspozycje do astmy. Bardziej na nią narażone są również dzieci, które np. w pierwszym roku życia otrzymują antybiotyki.

Karmienie piersią jest wielce dobroczynne dla zdrowia dziecka, ale powinniśmy pamiętać o zdrowotnych nawykach przez cały okres dzieciństwa.

oprac. barb
źródło informacji o badaniach: ScienceDaily

 

Zobacz również:

Tłuszcz-złodziej młodości


Zabójcze tłuszcze

Ostrożnie z solą


Sól nasza codzienna

Astma przed telewizorem


Astma przed telewizorem