zabawy-podworkowe-sxc-909359_67942908Zdaniem naukowców zabawy ruchowe z rówieśnikami w unikalny sposób wspomagają rozwój dzieci i nie da się ich zastąpić innymi formami zaplanowanej i zorganizowanej aktywności fizycznej, np. zajęciami baletu czy karate dla dzieci.

piosenki-dzieci-photoxpress 831541Pośpiewaj młodszemu dziecku kołysankę, a ze starszym - przed jego wyjazdem na kolonie czy obóz - przećwicz piosenki kolonijne. Tu znajdziesz dla przypomnienia teksty kilku bardziej znanych piosenek dla młodszych i starszych dzieci.

Gry kolonijneNastało lato a wraz z nim czas kolonii i obozów. Warto przed wyjazdem poznać kilka typowo kolonijnych gier grupowych, zarówno na piękną pogodę jak i na deszcz. Polecamy też opisy gier przydatnych w czasie długiej podróży.

wyliczanki-photoxpress 1603234Wyliczanki to nieodzowny element gier podwórkowych. Pomysłowość dzieci w tej dziedzinie nie zna granic. Przedstawiamy mniej i bardziej znane wyliczanki. Niektóre z nich pamiętamy z okresu naszego dzieciństwa, ale te współczesne są niezwykle oryginalne.

gry-podworkoweWiosna i lato to najlepszy czas, by odciągnąć dziecko od komputera i zachęcić je do zabawy na podwórku. Przedstawiamy zasady kilku znanych i mniej znanych gier gier ruchowych na powietrzu dla dzieci w każdym wieku.

gry-slowne-sxc.hu_947516_13885766Gry i zabawy słowne to świetny sposób na zajęcie dzieci w trakcie długiej podróży. Nie tylko można w nie grać praktycznie wszędzie, ale jednocześnie rozwijają słownictwo i wyobraźnię dzieci i nie tylko dzieci. Przypominamy zasady kilku popularnych gier słownych.

gry-kartka-papieru-photoxpress 3630857Wystarczy kartka papieru i ołówek aby zająć dziecko przez dłuższy czas. Idealne gry na deszczowe dni a także na dłuższą podróż pociągiem czy samochodem. Podpowiadamy zasady  kilku gier, tych popularnych i tych trochę zapomnianych.

Gry karciane dla dzieciGra w karty jest ulubioną formą spędzania czasu wolnego od ponad pięciuset lat. Oto zestaw prostych i bardziej skomplikowanych gier karcianych dla dzieci w każdym wieku. Idealne na długie wieczory zamiast telewizji.