Naucz dziecko zarządzania pieniędzmi

Dzieci z natury wydają pieniądze natychmiast po ich otrzymaniu. Czasami dziecko z tego wyrasta, ale często taka skłonność pozostaje do wieku dorosłego. A chciałabyś przecież, aby Twoje dziecko w przyszłości umiało gospodarować swoimi pieniędzmi. Trzeba więc z tym walczyc, póki czas.

A jak zrobić z młodego człowieka prawdziwego finance managera? To nie jest takie trudne, trzeba tylko dawać mu pozytywny przykład i wpajać pewne zasady od małego.

Oto 10 naszych wskazówek, które Ci w tym pomogą:

  1. Całkiem małemu dziecku pokaż monety i wytłumacz ich rolę, co za konkretną monetę można kupić, ile mniejszych monet wchodzi na większą, ile monet potrzeba nazbierać, by kupić konkretną zabawkę. Zachęć je do odkładania monet do skarbonki.

  2. Dziecko, które dostaje już kieszonkowe zachęć do stawiania sobie celu i odkładania części kieszonkowego na ten cel. Najlepiej niech stworzy własną listę pożądanych zakupów i samo ustali priorytety. Obrazki pożądanych rzeczy (narysowane własnoręcznie lub wycięte z prospektów) może powiesić sobie na ścianie jako przypomnienie na co zbiera pieniądze.

  3. Jeśli dziecko chce zbierać pieniądze na jakąś droższą zabawkę czy gadżet, dobrym sposobem jest namalowanie skali z podziałką, na której górny pułap to cena zabawki. W miarę jak dziecko będzie odkładać pieniądze, malujcie obok słupek, wskazujący jaką część ceny dziecko już uzbierało. Planszę z wykresem powieście w widocznym miejscu np. na drzwiach jego pokoju.

  4. Jeśli dziecko systematycznie oszczędza, dokładaj mu co miesiąc „oprocentowanie”, na początek może to być nawet 100% oszczędności, później wystarczy 20% (pamiętaj jednak, że typowe bankowe odsetki nie przekonają dziecko do oszczędzania). Czasami pomocna może być dodatkowa zachęta w postaci np. naklejki czy drobnej zabawki za określoną sumę odłożoną do skarbonki.

  5. Przykład idzie z góry. Dyskutujcie więc razem z dziećmi na temat Waszych planów i wydatków. Planujcie np. wspólnie wakacje, liczcie razem ich koszt, zastanawiajcie się z czego zrezygnować, żeby było taniej. No i ustalajcie ile trzeba miesięcznie odkładać na takie wakacje. Róbcie to nawet wtedy, jeśli jesteście w tej szczęśliwej sytuacji, że nie musicie oszczędzać na wakacje. Dziecko powinno kojarzyć przyjemność wakacji z oszczędzaniem na nie.

  6. Sama spraw sobie skarbonkę i odkładaj do niej drobne sumy w obecności dziecka, tłumacząc jednocześnie skąd wzięła się zaoszczędzona kwota (np. miałaś w planie zakup bluzki za 50 zł ale zdecydowałaś się na zakup prawie takiej samej ale niemarkowej za 30 zł i w ten sposób zaoszczędziłaś 20 zł, które odkładasz do skarbonki na inny cel).

  7. Pozwól dziecku błądzić. Jeśli zaszaleje i wyda nieprzemyślanie całe swoje kieszonkowe, nie krytykuj go. Samo wyciągnie wnioski widząc, że słupek na jego planszy oszczędności nie idzie w górę. Oczywiście, gdy trzeba, służ mu radą i pomocą.

  8. Nie przesadzaj w oszczędzaniu. Czasami dziecko wpada w manię oszczędzania. Wtedy pomóż mu rozsądnie wydać część pieniędzy na coś co mu sie podoba i będzie go cieszyć. Naucz je również filantropii i dzielenia się z innymi, będącymi w potrzebie.

  9. Starsze dziecko zachęcaj do zarabiania własnych pieniędzy, zwłaszcza w wakacje. Może za drobną opłatą pomagać w ogrodzie własnym lub sąsiadów (np. grabienie liści czy trawy a starsze dziecko nawet koszenie), pomaganie w remoncie (nawet jeśli ta pomoc nie na wiele ci się przyda) itp. Oczywiście praca zarobkowa nie może zastąpić normalnych obowiązków domowych dziecka typu sprzątania własnego pokoju, wynoszenia śmieci itp. No i oczywiście nie powinnaś płacić za wyniki w nauce.

  10. Dyskutując w domu o sprawach finansowych, kredycie, zakupie nowego samochodu róbcie to w obecności dziecka, wytłumaczcie mu przy okazji co to jest kredyt, jego plusy i minusy.

oprac. barb

 

Zobacz również:

Wakacyjne czytanie


Wakacyjne czytanie

Stwórz wielkiego pisarza


Zbudź pisarskie zdolności

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu


Bezpieczny Internet