Stwórz wielkiego pisarza

Dzieci lubią bawić się słowami, czy to w formie opowiadań, piosenek, wierszyków czy dowcipów. To dobra wiadomość, bo zamiłowanie do słów pomaga rozwijać zdolności twórczego pisania, które raz zdobyte, pozostaną do końca życia. Dla dziecka nauka twórczego pisania może być tak łatwa i naturalna jak nauka mówienia, śpiewania czy grania.

Dzieci, które wcześnie uczą się poprawnego pisania nie tylko uczą się wyrażania swoich uczuć i przekazywania swoich myśli – badania wykazują, że takie dzieci mają lepsze wyniki w każdej dziedzinie.

Warto więc wykorzystać tą szansę i zachęcić dzieci do twórczego pisania i opowiadania. Nawet jeśli nie wyrośnie z takiego młodego człowieka znany pisarz, zdobyte umiejętności pomogą mu na dalszych etapach szkolnej nauki i w pracy zawodowej.

Podpowiemy Ci jak to zrobić.

Dużo czytać

Im więcej dzieci czytają i słuchają opowieści, tym lepszymi pisarzami będą. Czytający rozumieją jak słowa, myśli i pomysły układają się w całość i później łatwiej zrozumieć im na czym polega narracja.

Bawcie się słowami

Gdy nauka staje się zabawą, dzieci uwielbiają ją. Postaraj się grać z dzieckiem w gry słowne, polegające na dobieraniu rymów i słów. Naucz dziecko tworzenia słów-rymów lub słów-przeciwieństw (np. do góry - na dół, długi – krótki) lub tworzenia z dowolnych zdań piosenek.

Przenoszenie myśli na papier

Gdy tylko Twoje dziecko nauczy się pisania, zachęcaj je do prowadzenia dziennika. Przelewając na papier myśli, odczucia, pomysły lub po prostu pisząc o zdarzeniach minionego dnia, dziecko nauczy się dobierania odpowiednich słów do wyrażania własnych myśli czy komunikowania się z innymi. Dla młodszych dzieci wystarczy jedno czy dwa zdania dziennie, ale starsze dzieci mogą swobodnie pisać codziennie dwie lub więcej stron. Ładny zeszyt z atrakcyjną okładką lub specjalne pióro mogą być dodatkową zachętą do rozpoczęcia pracy twórczej.

Opisywanie tego, co się widzi

Zdolność opisywania tego, co się widzi to podstawa dobrej narracji. Aby zachęcić dziecko do rozwijania tej cechy postaw na stole dowolne przedmioty i poproś dziecko o napisanie po jednym zdaniu na temat każdego z przedmiotów. Zrób to też sama i potem porównujcie Wasze prace. Możecie również wspólnie napisać historię o przedmiotach stojących na stole.

Wspólne tworzenie opowiadań

Wymyślanie opowiadania jest zabawniejsze, gdy robimy to wspólnie z dzieckiem. Zacznij od napisania pierwszego zdania i poproś dziecko o dopisanie następnego. I tak na zmianę aż historia będzie gotowa. Zdziwicie się, widząc dokąd zaprowadziło Was Wasze opowiadanie.

Potok słów

Poezja jest stworzona dla dziecięcej imaginacji. Rymy, rytm i uśmiech to coś tak naturalnego dla dzieci, że z łatwością stworzycie razem nie jeden wierszyk. Najlepiej wybrać temat (osoba, miejsce lub rzecz), który interesuje Twoje dziecko i zachęcić je do wymyślania rymów do wybranego słowa. Następnie połączcie wybrane słowa, tak aby powstał wiersz.

Twórcze poprawki

Dobre pisarstwo to poprawki. W miarę jak zdolności pisarskie Twojego dziecka rosną, rośnie rola ponownej edycji napisanego tekstu i nanoszenia poprawek. Zachęć dziecko do spoglądania na temat z drugiej i trzeciej strony i do wyrażenia go w inny sposób, dodania innych słów itp. Przypomnij mu, że głównym zadaniem jest sprawienie, by czytelnicy łatwo wyobrazili sobie to, o czym pisze.

barb

 

Zobacz również:

Gdy dziecko dojrzewa


Gdy dziecko dojrzewa

Co siedmiolatek umieć powinien


Co 7-latek umieć powinien

Dysleksja


Dysleksja