„Jeśli Ty mi nie kupisz, to poproszę dziadka”, czyli na co zwracać uwagę przy wyborze telefonu dla dziecka

 „Mamo, jeśli Ty nie kupisz mi telefonu, to poproszę dziadka” powie dziecko, które zapragnie własnego telefonu. Maluchy od najmłodszych lat bawią się smartfonami rodziców oraz podpatrują, z jakich gadżetów mobilnych korzystają ich koledzy. Rodzice nie unikną zatem próśb dziecka o własny telefon. Na jakie elementy zwracać uwagę przy wyborze pierwszego smartfona dla naszej pociechy?

Najnowsze technologie przestały być dostępne jedynie dla dorosłych. Już kilkuletnie dziecko jest w stanie bez żadnych problemów znaleźć w telefonie rodziców ulubioną grę, zdjęcia zrobione podczas wspólnej wycieczki czy film z bajką. Przychodzi jednak taki moment, gdy dziecko przestaje zadowalać się okazjonalnym korzystaniem z urządzenia rodziców i zaczyna upominać się o własny telefon. 

Jeśli chcemy zastosować sprawdzoną metodę „nauka przez zabawę”, telefon może pomóc dziecku w zdobywaniu wiedzy. Najmłodsze dzieci chętnie korzystają z kolorowych aplikacji, które nie tylko prezentują im ciekawostki dotyczące otaczającego świata, lecz także dostarczają rozrywki. Przy wykorzystaniu smartfona dzieci w łatwy i przystępny sposób mogą uczyć się matematyki czy ćwiczyć wymowę zwrotów w języku angielskim. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Encyclopaedia Britannica UK, aż 40 proc. dzieci, których rodzice mieli zainstalowane na swoich telefonach aplikacje edukacyjne, poprawiło swoje oceny w szkole. Wiedzę i umiejętności zdobyte podczas zabawy na smartfonie maluchy w wieku 5-11 lat wykorzystywały podczas odrabiania lekcji, nauki do sprawdzianów oraz powtarzania materiału.

Telefon dla chłopaka i dziewczynki

Wybór pierwszego smartfona powinien być jednak dostosowany do potrzeb i indywidualnych zainteresowań naszej pociechy. Dziewczynki skłaniają się ku prostym urządzeniom o barwnych obudowach. Zainteresują je modele odznaczające się ciekawym designem i nietuzinkowymi kolorami frontów. Paleta kolorów nie musi ograniczać się jedynie do odcieni bieli i czerni. Dziecięce oczy ucieszy zestawienie koloru fioletowego i koralowego czy żółtego i bleen (niebiesko-zielonego), jakie posiada Wiko Lenny 2. Natomiast chłopców zainteresują smartfony z dużą ilością „bajerów” do rozrywki, dlatego wybierzmy urządzenia charakteryzujące się 5-calowym ekranem i sporym zapasem pamięci na gry i aplikacje. Dzieci do dziesiątego roku życia nie mają również wygórowanych oczekiwań, jeśli chodzi o multimedialność telefonu. Słuchanie muzyki, częste robienie zdjęć i nagrywanie filmów jest domeną młodzieży w wieku szkolnym. Dlatego w przypadku nastolatków sprawdzi się telefon wyposażony w dodatkowe funkcje. Dwie kamery w smartfonie pozwolą na uchwycenie zwariowanych momentów. Z kolei karta pamięć sięgająca do 64 GB pomieści ulubione utwory muzyczne nastolatka.  

Bezpieczeństwo

Pierwszy telefon dla naszej pociechy powinien być również urządzeniem bezpiecznym. Smartfony z wbudowanym systemem Android umożliwiają zainstalowanie bezpłatnej aplikacji Kids Place, która ułatwia rodzicom ustawienie blokady połączeń sieciowych oraz  korzystanie z funkcji specjalnego timera, ograniczającego czas zabawy ze smartfonem. 

Z praktycznego punktu widzenia urządzenie niezależnie od płci dziecka powinno być wyposażone w wytrzymałą obudowę. Nasza pociecha może wykorzystać je na wiele sposobów, które nam nie przyszłoby nawet do głowy, np. wrzucić telefon do wody lub zrzucić go z kuchennego stołu.

Jakość do ceny

W przypadku pierwszego telefonu dla dziecka warto zdecydować się na urządzenie odznaczające się dobrym stosunkiem jakości do ceny (to cecha charakterystyczna m.in. produktów francuskiej marki Wiko). Należy liczyć się  z tym, że maluch może szybko uszkodzić urządzenie. Ponadto wraz z upływem czasu będą wzrastać wymagania i potrzeby naszego dziecka.

 

Zobacz również:

Nastolatek w świecie wirtualnym


Nastolatek w sieci

Dzieci uzależnione od internetu


Uzależnienie od Internetu

Rozruszaj dziecko


Rozruszaj dziecko w wakacje