Wybór szkoły to nie wszystko

Wybór przedszkola, wybór szkoły. Przywiązujemy do niego ogromną uwagę, i dobrze. Wielu rodziców już rozpoczęło rekonesans. Martwimy się, stresujemy, bo chcemy podjąć dobrą decyzję. Wypytujemy innych rodziców o opinie, czytamy internetowe fora, oglądamy zdjęcia, sprawdzamy program i ofertę zajęć dodatkowych. To będzie duża zmiana dla naszego dziecka, a my możemy pomóc mu w tej nowej sytuacji. 

Znalezienie odpowiedniej placówki to nie wszystko. Bardzo ważnym aspektem jest osiągnięcie przez dziecko gotowości szkolnej. Jest to, o tyle istotne, że dziecko dobrze przygotowane do podjęcia szkolnych obowiązków poradzi sobie, nawet wtedy, gdy szkoła nie okaże się idealna. Czasem też nie mamy do końca wpływu na to, do której szkoły poślemy naszego przedszkolaka. Mamy za to wpływ na to, jak pomóc naszemu dziecku przygotować się do szkoły. To my możemy pomóc mu w osiągnięciu dojrzałości potrzebnej do mierzenia się z takimi zmianami w życiu i do osiągania sukcesów. Pierwsze doświadczenia z nauką powinny być zabawą. Ćwiczenia powinny być ciekawe i atrakcyjne, by dziecko chciało je wypełniać. Kolorowanki, łamigłówki, labirynty, rysowanie… - to dobra zabawa! Może, więc wystarczy kartka papieru i kredki? To dobry początek, ale dla osiągnięcia efektu potrzebne jest działanie nie tylko systematyczne, ale i systemowe. Potrzebna jest wiedza o tym, jakie umiejętności są potrzebne, jak je ćwiczyć i co nasze dziecko już potrafi. 

Doskonałym rozwiązanie jest aplikacja Gotowi do szkoły, stworzona na bazie Testu Gotowości Szkolnej (www.bazgroszyt.pl/gotowidoszkoly). To aplikacja, dzięki której ćwiczenia są dla dziecka zabawą. Na początku dziecko wykonuje Test online. Rodzic otrzymuje szczegółowy raport z podsumowaniem tych obszarów i kompetencji, które wymagają jeszcze rozwoju. Następnie dziecko otrzymuje dostęp do ponad 150 gier i ćwiczeń. Maluch kontynuuje zabawę rozwijając 7 kluczowych kompetencji, które są potrzebne do rozpoczęcia nauki w szkole. W kolejny etap edukacji dzielny przedszkolak będzie mógł wkroczyć śmiało i pewnie, gdy wyrobi w sobie dobre nawyki, a nowe zadania nie będą go przerastać czy przerażać. 

Wiele się mówi o tym, jak ważne jest to, co wynosimy z domu, mając na myśli wyznawane wartości po zasady savoir-vivre’u. Najważniejszy jest jednak prawidłowy rozwój emocjonalny. Korzystajmy więc z wiedzy ekspertów i wspierajmy nasze dzieci w przygotowaniu do szkoły, zarówno w zakresie emocji, postaw i zachowań społecznych, jak i kompetencji poznawczych. 

 

Zobacz również:

Motywacja dziecka do nauki


Jak zmotywować dziecko do nauki?

Język akceptacji


Mów językiem akceptacji

Co siedmiolatek umieć powinien


Co 7-latek umieć powinien