Sposoby na wakacyjną nudę

Mało które dziecko całe wakacje przebywa na koloniach, obozach i wyjazdach. Większość z nich dużą część lata spędza w rodzinnych miejscowościach. I choć dzieci uwielbiają wakacje, to czasem nudzą się w ich trakcie. Rodzice mają jednak mnóstwo możliwości, żeby urozmaicić ten czas, a przy okazji połączyć zabawę z edukacją i rozwojem swoich pociech.

Zorganizuj wieczór kinowy

Kino jest jedną z ulubionych rozrywek dzieci i młodzieży. Jeśli jednak nie macie możliwości wybrania się na seans lub repertuar nie jest interesujący, możecie wypożyczyć film i zorganizować sobie wieczór kinowy w domu. Zadbajcie o odpowiednią atmosferę – m.in. przyciemnione pomieszczenie i popcorn. - Jeśli film jest w języku obcym i rodzic ogląda film z dzieckiem w wieku szkolnym, które uczy się tego języka, to jak na prawdziwe kino przystało, warto włączyć wersję z oryginalnym dźwiękiem, a więc bez lektora. Dzięki temu można dodatkowo podszlifować język i osłuchiwać się z językiem – radzi Katarzyna Sroka, nauczycielka języka niemieckiego i ekspert Wydawnictwa Klett, drugiego co do wielkości wydawcy edukacyjnego w Europie.

Gotujcie razem

Wspólne gotowanie nie musi oznaczać dla dziecka niechcianego obowiązku domowego. Zaangażuj je w prace kuchenne jak w dobrą zabawę, poproś o ułożenie menu i udział w przygotowywaniu posiłku. Dziecko nie tylko nauczy się podstaw gotowania, ale także poczuje się przydatne i ważne. - Lekcje gotowania mogą stanowić również przyjemną formę nauki matematyki, a nawet fizyki. Dzieci poznają jednostki miary, uczą się liczyć, pokonując na przykład problemy z ułamkami – wyjaśnia Ewa Szelecka, nauczycielka matematyki i ekspert Wydawnictwa Klett. Nauczycielka przyrody, Ewa Frąckowiak, dodaje: - Tłumacząc pewne zjawiska, które możemy zaobserwować podczas wspólnego gotowania, np. dlaczego ciasto rośnie od drożdży, rodzice zapewniają dziecku praktyczne lekcje przyrody.

Udokumentujcie historię rodzinną

Zachęć dziecko do udokumentowania historii waszej rodziny. Stwórzcie na przykład albumy ze zdjęciami z rodzinnych wakacji i ważnych wydarzeń. W dużych sklepach papierniczych dostępne są materiały do tzw. scrapbookingu, a więc ręcznego tworzenia i dekorowania albumów. Nie dość, że zapewnisz dziecku ciekawe zajęcie na długi czas, to jeszcze rozwinie dzięki niemu swoje zdolności manualne. Dobrym pomysłem jest także stworzenie drzewa genealogicznego rodziny. Dziecko może wykorzystać do pracy jedno ze swoich ulubionych narzędzi, a więc komputer. Dlaczego? Ponieważ, jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Librus*, w wakacje na bezludną wyspę dziecko najchętniej zabrałoby właśnie komputer (46%). – Racjonalne wykorzystanie dostępnego w domu sprzętu informatycznego pomaga zarówno w procesie wychowania, jak i edukacji. Co więcej pozwala ciekawie i efektywnie zagospodarować czas w wakacje.Korzystanie z Internetu kształtuje umiejętność selektywnego wyszukiwania informacji, czyli zdolność, którą należy rozwijać od najmłodszych lat
dodaje Marcin Kempka z Librusa.

Zagrajcie w grę

Gry komputerowe, wideo, a także planszowe to świetna zabawa. Granie na komputerze czy konsoli niekoniecznie jest szkodliwe dla dziecka, o ile wybierane są odpowiednie gry i nie trwają one cały dzień. - Obecnie można wybierać spośród setek gier rozwijających różne umiejętności, od zręcznościowych wpływających na refleks po językowe, matematyczne, uczące np. tabliczki mnożenia czy strategiczne, które symulują np. prowadzenie własnego przedsiębiorstwa. Materiały dydaktyczne, które przypominają w obsłudze gry powodują bowiem, że uczenie jest dla dzieci bardziej atrakcyjne, a zapamiętywanie nowych treści łatwiejsze – mówi Robert Kuc, redaktor naczelny Wydawnictwa Klett.

Jeśli pogoda nie dopisuje, alternatywą dla gry w piłkę na boisku czy jazdy na rowerze mogą być gry wideo, opierające się na kontrolerze ruchu, który poprzez kamerę odwzorowuje czynności wykonywane przez użytkownika. Gracze mogą więc symulować m.in. jazdę na snowboardzie czy rowerze, grę w tenisa lub w kręgle.

Także gry planszowe, chociaż coraz rzadziej wybierane przez dzieci, gwarantują świetną rozrywkę, a przy okazji umożliwiają wzięcie udziału w zabawie większej liczbie osób. Świetnym pomysłem są również gry typu kalambury czy państwa i miasta, które dodatkowo rozwijają wiedzę i umiejętność kojarzenia faktów.

Mianuj dziecko projektantem

Jeśli zamierzasz odnowić pokój dziecka, zaangażuj je w to przedsięwzięcie. Poproś o przygotowanie projektu lub jego konsultacje, pomoc w wyborze koloru farb czy tapety oraz realizację tego zadania. Dziecko na pewno ucieszy się, że ma wpływ na wygląd swojego pokoju, znajdzie dodatkowe zajęcie i poczuje się potrzebne.

Pociecha może też zostać projektantem ogrodu – zaangażuj je w organizację prac i wybór roślin. Jak zaznacza Ewa Frąckowiak, nauczycielka przyrody i ekspert Wydawnictwa Klett takie zajęcia to także świetne lekcje przyrody, ponieważ wiele dzieci ma z nią coraz mniejszą styczność w życiu codziennym.

Doskonalcie umiejętności językowe

Wakacje to doskonały czas na podnoszenie zdolności językowych dziecka, zarówno jeśli chodzi o język ojczysty, jak i obcy. Wcale nie musi to jednak oznaczać nudy. - Gry edukacyjne, zarówno komputerowe, jak i bardziej tradycyjne, książki w języku obcym czy filmy w wersji oryginalnej to doskonałe sposoby na przyjemną, wakacyjną naukę języków – radzi Katarzyna Sroka. Młodzi ludzie mogą także doskonalić swoje umiejętności pisania, np. poprzez tworzenie bloga dotyczącego ich zainteresowań.

Wakacje w rodzinnej miejscowości, nawet w niepogodę nie muszą być nudne. Jest to doskonały czas, aby rozwijać hobby i umiejętności dzieci. Nawet proste sposoby mogą urozmaicić im te dwa letnie miesiące.

*Badanie zostało przeprowadzone w maju 2012 roku przez system dziennika elektronicznego firmy Librus. W sondażu wzięło udział 462 rodziców.

 

Zobacz również:

Wakacyjne czytanie


Wakacyjne czytanie

Stwórz wielkiego pisarza


Zbudź pisarskie zdolności

Rozruszaj dziecko


Rozruszaj dziecko w wakacje