W wakacje nie zapominaj o nauce!

W trakcie wakacji mało który uczeń myśli o szkole i nauce. Jednak pogłębianie wiedzy w lato wcale nie musi być nudne i odbywać się kosztem wolnego czasu i wypoczynku. Są sposoby na to, by zainteresować dziecko nauką nawet w wakacje, nadrobić z nim zaległości i przygotować do wyzwań nowego roku szkolnego.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańskiego badacza dr Harrisa Coopera z Uniwersytetu Missouri-Columbia, dzieci w trakcie wakacji zapominają od 1 do 3 miesięcy wiedzy nabytej w szkole. Najgorzej wypadają umiejętności matematyczne, których uczniowie tracą najwięcej. Są jednak sposoby, by temu zapobiec.

Najlepszym nauczycielem może być rodzic

Nauczyciele matematyki nie mają wątpliwości: – Wielu uczniów wraca po wakacjach z wielkimi lukami w wiedzy. Pierwszy miesiąc to zawsze wdrożenie uczniów z powrotem do nauki i wyrównanie ich poziomu, a przecież przy obecnej ilości materiału każdy tydzień semestru jest na wagę złota.
W efekcie często na koniec roku trzeba przerabiać ważne tematy w przyśpieszonym tempie –
tłumaczy Ewa Szelecka, nauczycielka matematyki z 25-letnim stażem i ekspert Wydawnictwa Klett.

Wakacje nie muszą być jednak czasem straconym dla edukacji dziecka. – Wystarczy przynajmniej raz w tygodniu organizować dziecku czas z zadaniami matematycznymi. Najlepiej by odbywało się to w formie edukacji połączonej z zabawą. Wtedy dziecko nie zniechęci się, tylko z uśmiechem przystąpi do zadań. Przykładowo można zadać dziecku rozwiązania matematycznej gry edukacyjnej lub poprosić o wyszukanie w sieci figur geometrycznych. Dobrym sposobem jest również włączanie dziecka w praktyczne zadania domowe, takie jak podliczanie rachunków czy pomoc w zliczaniu rzeczy potrzebnych na wyjazd wakacyjny. Nie bez znaczenia są też gry rozwijające logiczne myślenie, takie jak np. szachy - mówi Ewa Szelecka, nauczycielka matematyki z 25-letnim stażem i ekspert Wydawnictwa Klett

Wakacjach z nowymi technologiami pomogą w nauce

Wraz z ostatnim dzwonkiem kończy się zainteresowanie szkołą i niestety nauką. - W wakacje ruch na platformach edukacyjnych drastycznie spada. Tymczasem nauce w miesiącach letnich z powodzeniem może pomóc wykorzystanie funkcjonalności takich narzędzi jak komputer czy telefon – przekonuje Marcin Kempka, prezes firmy Librus, ekspert w dziedzinie edukacji i IT. Dzieci chętniej uczą się w sytuacjach ich naturalnego środowiska, najmłodsi w kuchni, licząc warzywa i wskazując ich kolory i kształty, a starsi na przykład przy pomocy komputera. Współcześni uczniowie to pokolenie, które nie wyobraża sobie dnia bez laptopa i telefonu komórkowego. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Librus w wakacje na bezludną wyspę dziecko najchętniej zabrałoby właśnie komputer (46%). Dlaczego więc nie wykorzystać potencjału nowych technologii? – Racjonalne wykorzystanie dostępnego w domu sprzętu informatycznego pomaga zarówno w procesie wychowania, jak i edukacji. Co więcej pozwala uczyć ciekawie, podczas zabawy, tak, że dziecko często nawet nie orientuje się, że na wakacjach utrwala wiedzę zdobytą w szkole. Multimedia pozwalają usprawnić koordynację wzrokowo-ruchową dziecka i oddziałują na wiele zmysłów równocześnie – mówi ekspert.

Nauka języków – najlepiej na wyjeździe

Wakacje to też idealny czas na naukę języków obcych. Doskonałym sposobem na jego przyswojenie jest obóz językowy. W trakcie takiego wyjazdu, język sam się „szlifuje”, a uczeń nawet nie zdaje sobie sprawy ze zdobywania wiedzy. – Taka nauka jest najbardziej efektywna, ponieważ uczeń spotyka się z językiem żywym, czyli praktycznym użyciem go na co dzień, co jest bardzo trudne do uzyskania na lekcjach w klasie. Podczas zagranicznych podróży dziecko może również sprawdzić w praktyce umiejętności zdobyte w szkole – tłumaczy Robert Kuc, z wykształcenia filolog angielski i redaktor naczelny Wydawnictwa Klett, wydawcy materiałów do nauki języków obcych.

Jeśli jednak nie mamy możliwości wysłania dziecka na zagraniczny wyjazd, to warto pomyśleć o zorganizowaniu mu czasu w towarzystwie rówieśników, np. podczas szkół letnich i wymian, na które do Polski coraz chętniej przyjeżdżają obcokrajowcy. Znajomości zawarte podczas wakacji mogą być później kontynuowane za pośrednictwem nowoczesnych środków komunikacji, np. Skype. Dzięki nim można porozmawiać ze znajomym z drugiego końca świata i trenować umiejętności lingwistyczne bez ograniczeń.

Wakacje w mieście nie muszą być nudne

W czasie długich wakacji zawsze przychodzi moment, gdy uczniowie zaczynają się nudzić. Jednym ze sposobów na zabicie nudy jest wolontariat. Dla młodzieży jest to możliwość zdobycia cennego doświadczenia i uwrażliwienia na potrzeby innych. Bycie wolontariuszem ma przecież wiele zalet – uczniowie zdobywają wartościowe punkty, premiowane w trakcie przyjmowania do szkół, ale przede wszystkim otrzymują satysfakcję z wykonywania zadań ważnych społecznie. Wolontariat daje też poczucie bycia potrzebnym i sprawia, że młody człowiek staje się odpowiedzialny, spełniony i szczęśliwy. Tego typu cenne doświadczenia uczą też szacunku do innych i do pracy oraz pogłębiają zainteresowania.

 

Zobacz również:

Wakacyjne czytanie


Wakacyjne czytanie

Stwórz wielkiego pisarza


Zbudź pisarskie zdolności

Rozruszaj dziecko


Rozruszaj dziecko w wakacje