Spacer do szkoły zapewnia lepsze oceny

Jazda na rowerze lub spacer do szkoły mogą poprawić dziewczętom oceny uzyskiwane w szkole - uważają naukowcy w Hiszpanii.

Jak informuje agencja Reuters zależność tę zaobserwowano tylko u dziewcząt. Możliwe, że codzienna aktywność chłopców i tak jest wystarczająco wysoka i dodatkowy ruch w drodze do szkoły nie robi im różnicy.

Aktywność fizyczna ma niewątpliwie pozytywny wpływ na ludzki organizm. Poprawia ciśnienie krwi i reguluje dostarczanie jej do mózgu. Poprawia też koncentrację i pamięć.

Po przebadaniu 1700 hiszpańskich nastolatków mieszkających w mieście okazało się, że 65 procent z nich dojeżdża na rowerze lub chodzi do szkoły.

Dodatkowo dziewczęta, których trasa do szkoły trwała ponad 15 minut, miały jeszcze lepsze wyniki, niż te, które miały do pokonania krótszy dystans. Ponadto zależność ta nie zanikła nawet wtedy, gdy naukowcy wzięli pod uwagę wiek, wagę, status ekonomiczny i społeczny oraz dodatkowe aktywności pozaszkolne.

Poranny lekki wysiłek fizyczny pozwala wyciszyć się i nastroić odpowiednio na cały dzień. Poza tym niewątpliwie spacer po europejskich miastach, pełnych kawiarenek, ludzi, pięknych widoków i urokliwych zakamarków zdecydowanie różni się od spaceru po przedmieściach np. Montrealu czy Los Angeles.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Ruch a inteligencja


Jogging na inteligencję

Jak rozwijać kreatywność


Myśleć jak da Vinci

Stwórz wielkiego pisarza


Zbudź pisarskie zdolności