Wysportowane dziecko lepszym uczniem

Kolejne badanie dowodzi, że wysportowani uczniowie lepiej radzą sobie w szkole. Amerykańscy naukowcy, którzy opublikowali wyniki swojego badania w "The Journal of Pediatrics", wykazali, że uczniowie, którzy nie wymigują się od zajęć wychowania fizycznego, osiągają lepsze wyniki w nauce.

"Uczniowie i rodzice, którym zależy na lepszych osiągnięciach powinni wziąć pod uwagę fakt, że aktywność fizyczna pomaga w nauce" - mówi dr William McCarthy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że wśród prawie 2 tys. uczniów ci, którzy byli najbardziej wysportowani, radzili sobie najlepiej podczas testów z matematyki, czytania i języków. Zależność ta nie uległa znacznym zmianom po wzięciu przez badaczy pod uwagę takich czynników jak wiek, status społeczno-ekonomiczny czy przynależność do grupy etnicznej.

Prawie 32 proc. uczniów miało problemy z nadwagą, a około 28 proc. badanych stanowili uczniowie otyli. Ta grupa osiągała podczas testów wyraźnie gorsze wyniki niż ich wysportowani i szczuplejsi koledzy.

Gdy badacze sprawdzili, jak uczniowie radzą sobie na bieżni, okazało się, że sprawność aerobowa prawie 65 proc. z nich była poniżej przeciętnej.

Choć związek aktywności fizycznej z łatwością przyswajania wiedzy wykazały już wcześniejsze badania, naukowcy wciąż nie wiedzą dokładnie, dlaczego tak się dzieje.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Ruch a inteligencja


Jogging na inteligencję

Naucz dziecko ćwiczyć


Rozruszaj dziecko

Zmobilizuj się do ćwiczeń


Mobilizacja do ćwiczeń