Alimenty w ciąży - czy to możliwe?

Zastanawiasz się, czy możesz w ciąży liczyć na finansowe wsparcie ojca dziecka? Według Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego masz prawo domagać się od niego alimentów. Być może zgodzi się opiekować się Wami dobrowolnie (np. dzięki wynikowi testu na ojcostwo, który możecie wykonać jeszcze w ciąży), a jeśli nie – możesz wnieść pozew do sądu.

Jak sprawdzić nadwrażliwość na antybiotyk

Wrażliwość dzieci na antybiotyki może być bardzo różna. U jednego dziecka dany antybiotyk będzie działał za słabo, podczas gdy u drugiego ten sam lek, podany w tej samej dawce wywoła silne skutki uboczne. Od czego to zależy? Jak sprawdzić czy u dziecka pojawią się silne skutki uboczne?

Problemy z zajściem w ciążę a geny

Przyczyna nawracających, samoistnych poronień może tkwić w naszych genach. Istnieją bowiem mutacje genetyczne mogące zwiększać ryzyko obumarciu płodu. Donoszenie ciąży w tym przypadku jest niezwykle trudne. Jedynie odpowiednie leczenie i kontrola lekarska mogą zwiększyć szansę na szczęśliwy poród

Jaki telefon dla dziecka

Mamo, jeśli Ty nie kupisz mi telefonu, to poproszę dziadka” powie dziecko, które zapragnie własnego telefonu. Maluchy od najmłodszych lat bawią się smartfonami rodziców oraz podpatrują, z jakich gadżetów mobilnych korzystają ich koledzy. Rodzice nie unikną zatem próśb dziecka o własny telefon.

Test na ojcostwo w czasie ciąży

Nie bójmy się badań prenatalnych. Testy na ojcostwo są dostępny już od 10 tygodnia ciąży w całej Polsce. Co więcej, istnieje możliwość połączenia testu na ojcostwo z badaniami w kierunku wad genetycznych u dziecka. Dlaczego warto je robić?

Jakie badania po poronieniu?

Prawie 70% wszystkich poronień jest wynikiem błędów genetycznych. Stąd wniosek, że diagnostykę poronienia najlepiej rozpocząć od badań w tym kierunku. Rozpoczynając poszukiwania przyczyny utraty ciąży od badań genetycznych płodu i matki, rodzice mogą  zaoszczędzić czas, nerwy i pieniądze.

Autyzm a hormony

Najnowsze badania szwedzkich naukowców opublikowane na łamach Molecular Psychiatry sugerują, że istnieje związek między nadmiarem androgenów u matki i ryzykiem pojawienia się  zaburzeń spektrum autystycznego u dzieci. To już kolejne badanie na ten temat.

Po co ustalanie płci dziecka po poronieniu

W jaki sposób ustalić płeć dziecka po poronieniu w sytuacji, gdy miało ono zaledwie kilka tygodni?  Jej poznanie często jest ważne dla samych rodziców, ponadto umożliwia im skorzystanie z określonych praw. A płeć dziecka da się ustalić niezależnie od wieku ciąży, za pomocą badań genetycznych.

Dlaczego wf jest ważny

W dobie tabletów, konsoli i wszechobecnej elektroniki sport jest mało popularny wśród dzieci. Dla wielu lekcje WF-u są jedyną formą aktywności, a ruch jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Warto o tym pamiętać przed rozpoczynającym się rokiem szkolnym.

Kreatywne zabawki

… gra planszowa, którą bawi się Twoje dziecko, ma pionki prawie jego wielkości. Wyobraź sobie, że chodzi ono w koszulkach i trampkach, które samo zaprojektowało i pokolorowało. Że ma swój mały, drewniany domek, wyposażony zgodnie z tym, co podpowiedziała mu fantazja i że gra w kręgle kulą ziemską. 

Nietolerancja glutenu

Gluten jest białkiem zapasowym, obecnym w ziarnach niektórych zbóż. Czasami wywołuje dolegliwości ze strony układu pokarmowego, co może być związane z alergią lub celiakią. Jak rozpoznać te schorzenia u dziecka i na czym polega ich leczenie?

Gotowi do szkołyWybór przedszkola, wybór szkoły. Przywiązujemy do niego ogromną uwagę, i dobrze. Martwimy się, stresujemy, bo chcemy podjąć dobrą decyzję. Wypytujemy innych rodziców o opinie, czytamy internetowe fora, oglądamy zdjęcia, sprawdzamy program i ofertę zajęć dodatkowych.