Chcesz nauczyć się szyć – zacznij od prostych dekoracji świątecznych

Moda na produkty handmade sprawia, że coraz więcej osób myśli o rozpoczęciu przygody z samodzielnym szyciem. Drobne, bożonarodzeniowe dekoracje doskonale sprawdzają się jako pierwsze wprawki. Przy odrobinie chęci i talentu możemy przygotować w domowym zaciszu oryginalne elementy świątecznego wystroju, których nie znajdziemy w sklepach. 


Proste formy oraz nieduże elementy dekoracji świątecznych pozwalają sprawdzić swoje umiejętności i cierpliwość. Ręczne wykonanie ozdób przy wykorzystaniu nitki, igły i podstawowych tkanin da nam możliwość opanowania warsztatu od podstaw. – Aby nie zraził nas stopień trudności wykonania, warto rozpocząć od regularnych form, takich jak drobne dekoracje na choinkę czy girlandy – radzi Ewelina Gołębiowska, ekspert firmy Haft producenta tkanin dekoracyjnych, prywatnie pasjonatka szycia i projektowania ozdób. – Warto pamiętać, że wiele mniejszych dekoracji świątecznych przygotować możemy własnoręcznie z materiału, bez konieczności szycia. Takie zadanie pozwoli nam wprawić się w pracy z tkaninami – dodaje.

Po pierwsze, odpowiednie przygotowanie

Każdy początkujący entuzjasta szycia powinien wyposażyć się w dwie pary nożyczek (duże ostre i małe do prucia), szpilki, nici, centymetr krawiecki i mydełko krawieckie do zaznaczania linii. Przygotujmy również odpowiedni podkład do cięcia materiałów – może to być na przykład grube prześcieradło złożone kilka razy w kostkę. – Dla nabrania wprawy warto rozpocząć od szycia „na sucho” – wystarczy rozrysować na kartce papieru różne kształty, a następnie przeszyć ich krawędzie igłą z nitką – podpowiada Ewelina Gołębiowska z firmy Haft. – To znacznie ułatwi pracę z konkretnym materiałem, która wymaga precyzji i umiejętności manualnych – dodaje. Jeśli naukę szycia rozpoczniemy od kartki papieru lub ścinków materiału, pamiętajmy, żeby przed pracą z właściwą tkaniną wymienić igłę na nową.

Tkanina dobra na wszystko

Sukces naszej pracy zależy nie tylko od chęci i wytrwałości, ale również odpowiedniego dopasowania materiału do posiadanych umiejętności. – Początkujący powinni zacząć od tkanin grubych i sztywnych, których brzegi można z łatwością obszyć – radzi Ewelina Gołębiewska z firmy Haft – Dobrym materiałem na start są tkaniny z domieszką bawełny, które łatwo się wykraja i dobrze się układają. Na początku należy unikać dzianin elastycznych i rozciągliwych, które są problematyczne i wymagają posiadania maszyny do szycia ze ściegiem owerlokowym – tłumaczy. Przed zakupem tkaniny w sklepie stacjonarnym należy ją dokładnie obejrzeć pod kątem przebarwień, skaz i zmechaceń. A jeśli materiał kupujemy przez Internet, poczytajmy wcześniej o jego właściwościach.

Przygotuj świąteczne dekoracje z firmą Haft – dekoracyjna bombka z tkaniny

dekoracje-swiateczne-haft

Do wykonania bombki będą potrzebne: kwadratowy wycinek tkaniny, kilka stron starej gazety i kawałek ozdobnej wstążki.
1. Przygotuj kształtną kulę z gazety i owiń ją tkaniną.
2. Pozostały u góry materiał upnij wstążką.
3. Gotowe ozdoby możesz powiesić na choince lub udekorować nimi wnętrza.


 

Fabryka Firanek i Koronek Haft S.A. to lider na rynku firanek i jedyny na skalę przemysłową producent wyrobów haftowanych w Polsce. Firma wchodzi w skład Grupy Kapitałowej WISTIL S.A., a jej siedziba oraz park maszynowy mieszczą się w Kaliszu. W bogatej ofercie firmy znajdują się firany, lambrekiny i tkaniny metrażowe, konfekcja stołowa i okienna oraz wyroby haftowane do produkcji konfekcji damskiej i dziecięcej. Wysoka jakość produktów, innowacyjność oraz duży potencjał wzorniczy stanowią istotne wartości przedsiębiorstwa. Produkty marki Haft dostępne są na terenie kraju oraz w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Słowacji i Czechach.
www.haft.com.pl

 

Zobacz również:

Zrób ozdobę na choinkę


Ozdoby choinkowe

Pachnące upominki


Pachnące upominki ziołowe

Ozdoby makaronowe


Ozdoby makaronowe