Zrób to sama: Scrapbooking

W dobie cyfrówek pstrykamy tysiące zdjęć naszym pociechom, jeszcze więcej fotek przywozimy z wakacji. Zdjęcia te giną potem wśród tysięcy innych zdjęć przechowywanych na dysku. Niektóre z nich drukujemy i wciskamy w opasłe seryjne albumy, oglądaniem których katujemy rodzinę i znajomych. Może więc wybrać tylko pojedyncze zdjęcia i zaprezentować je w niecodzienny sposób?

Dla zachowania klimatu i utrwalenia chwili, w której zdjęcie było wykonane. proponujemy artystyczny sposób prezentacji wybranych zdjęć w formie scrapbookingu. Scrapbooking to technika ozdabiania zdjęć bardzo popularna na świecie, a szczególnie w USA, gdzie podobno w co trzecim gospodarstwie domowym jest jakaś praca wykonana tym sposobem. U nas scrapbooking jest jeszcze mało znany, więc album lub inne dzieło wykonane w tej technice może być oryginalnym i cenionym prezentem.

Scrapbooking to sztuka prezentacji zdjęć w kreatywnych albumach. Często celem takiego albumu jest opowiedzenie jakiejś historii, gdzie tło zdjęcia jest uzupełnieniem i podkreśla charakter obiektu przedstawionego na zdjęciu. Szczególnie lubiane są scrapbookingowe albumy poświęcone dzieciom, za pomocą których dokumentujemy poszczególne fazy rozwoju dziecka, jego zainteresowań i uzdolnień.

Techniki zdobienia są dosyć proste: decoupage, bigowanie i przyklejanie. W tym celu wykorzystuje się przeróżne materiały, w zależności od naszej fantazji. Przydadzą się kolorowe papiery o rozmaitych teksturach, proste lub fantazyjne naklejki, suszone rośliny, koronki, ścinki tkanin, wstążki, szablony, cekiny i inne błyskotki. Uzupełnieniem opowieści o konkretnej osobie będą fragmenty pisanych przez nią listów czy zdobień związanych tematycznie z ulubionymi zajęciami tej osoby. Stare zdjęcia będą dobrze prezentowały się na tle kartki ze starej książki, starego słownika czy na kartach partytury. Albumy z podróży ożywią materiały przywiezione z podróży tj. pocztówki, bilety komunikacyjne, bilety wstępu do muzeów, drobne souveniry itp.

scrapbooking-zrob-sama

Zdjęcia możemy kompletować i układać w gotowych albumach i jedynie je ozdabiać. Ale albumy możemy również wykonać samodzielnie z grubszego papieru, kartonu czy tkanin. Tło zdjęcia możemy również przygotować w wersji cyfrowej, obrobić w komputerze i potem wydrukować, ale z pewnością więcej charakteru będą miały prace wykonane ręcznie.

Scrapbooking to niezwykle twórcze hobby, pozwalające oddać klimat sytuacji przedstawionej na zdjęciu. Oglądając np. odpowiednio ozdobiony album ze zdjęciami z wakacji nad morzem poczujemy ciepły piasek, usłyszymy szum morza i krzyk mew. Dziennik z podróży po egzotycznym kraju przypomni zapach i odgłosy ulicy, melodie obcego języka. Pięknie wyeksponowane stare zdjęcia pozwolą wczuć się w epokę ze zdjęć.

A jak się do tego zabrać? Najlepiej zacząć z przewodnikiem, np. książką Scrapbooking - Zdjęcia w niezwyklej oprawie. Z nią poznasz podstawy scrapbookingu, używane techniki, znajdziesz tam również wiele inspiracji i opisów jak wykonać daną pracę krok po kroku. A techniką scrapbookingu możemy ozdobić nie tylko albumy czy ramki na zdjęcia, ale również np. kalendarz, okolicznościowe kartki, pudełka na płyty a nawet poduszki! Wszystko szczegółowo opisane i zilustrowane w polecanym przez nas poradniku Wydawnictwa RM.

barb

 

Zobacz również:

Techniki decoupage'u


Zrób sama: Decoupage

Zrób ozdobę na choinkę


Ozdoby choinkowe

Ozdoby makaronowe


Ozdoby makaronowe