Decoupage – metoda na niecodzienne przedmioty

DecoupageDecoupage to bardzo stara technika zdobienia przedmiotów, która od kilku lat staje się bardzo modna. Polega na precyzyjnym wycięciu obrazka, naklejeniu go na przeznaczony do dekoracji przedmiot i zabezpieczeniu całości kilkoma warstwami lakieru.

Za jej pomocą możesz nietuzinkowo ozdobić jakikolwiek przedmiot z drewna, kartonu, szkła, ceramiki czy metalu. Potrzebne materiały, takie jak kleje, dodatki do klejów czy lakiery możesz bez trudu kupić, nawet przez Internet, w wyspecjalizowanych sklepach. Bez problemu znajdziesz duży wybór papierów z gotowymi kolorowymi nadrukami, ale możesz tu wykorzystać dowolny obrazek, nawet fragment strony z gazety, etykiety, obrazki z serwetek czy suszone kwiaty.

Inspiracje znajdziesz w książce Decoupage – wszystkie techniki, starannie wydanej przez Wydawnictwo RM. Ta bogato ilustrowana książka prezentuje nie tylko przykłady twórczego wykorzystania metody decoupage w zdobieniu przedmiotów codziennego użytku, ale omawia wszystkie techniki decoupage, krok po kroku. Za jej pomocą bez trudu wykonasz ozdobne szkatułki, talerze postarzone spękaniami, imitacje ikon, antycznych fresków, alabastrowych kieliszków czy okładek książki imitujących skórę.

My, stosując jedną z metod opisanych w tej książce, wykonaliśmy pudełko i wieszak Techniki decoupage,uw stylu shabby.
Termin shabby oznacza znoszony, zużyty, tak jak sprane dżinsy amerykańskich pionierów czy odrapane ściany starych budynków. Ale w dekoratorstwie shabby jest obecnie trendy, to styl wyszukany i elegancki. Przedmioty i meble dekorowane w tym stylu szczególnie nadają się do wnętrz rustykalnych, np. w domach letniskowych.

Do wykonania naszego pudełka wykorzystaliśmy pudełko na serwetki z surowej sklejki, kupione w Ikei i drewniany wieszak wyjęty z szaty.

Potrzebne materiały

 • farba akrylowa w kolorze naturalnej umbry i druga w jasnym kolorze (my użyliśmy kremowej, ale może być biała albo beżowa)

 • papier z obrazkami do naklejenia albo gotowe naklejki,

 • nożyczki,

 • klej do decoupage’u,

 • papier ścierny,

 • świeca stearynowa.

Sposób wykonania

 • Oba przedmioty pomalowaliśmy farbą akrylową w kolorze umbry.

 • Po wyschnięciu farby, miejsca podlegające zazwyczaj największemu zużyciu, czyli głównie krawędzie przetarliśmy świecą stearynową.

 • Następnie oba przedmioty pomalowaliśmy kremową farbą akrylową.

 • Gdy farba dobrze wyschła, wypolerowaliśmy papierem ściernym miejsca pokryte wcześniej świecą. Spowodowało to odpryśnięcie wierzchniej warstwy farby i odkrycie krawędzi w kolorze umbry

 • Na tak przygotowane pudełko nakleiliśmy, za pomocą kleju do decoupage’u, obrazki wycięte z serwetki, a na wieszak użyliśmy gotowych naklejek. Następnie całość pokryliśmy klejem oraz dwoma warstwami matowego lakieru ochronnego.

jak wykonać decoupage Tą metodą możemy postarzać wszelkie przedmioty z drewna; pudełka, tace, skrzynie, meble itp. Doskonale nadają się do tego proste wyroby z Ilkei, sprzedawane na ogół „au naturel” czyli z surowego drewna. Jeśli nasz przedmiot był lakierowany, musimy lakier usunąć albo za pomocą specjalnych preparatów albo przez szlifowanie. Surowe drewno jest zdecydowanie najlepsze do przyklejania wycinanek, ponieważ klej dobrze wnika w pory drewna i papier przylega do jego powierzchni perfekcyjnie.

Decoupage stał się modny. Gotowe wyroby ozdobione tą techniką możesz nabyć na aukcjach internetowych, ale o ile więcej satysfakcji dadzą własnoręcznie wykonane przedmioty. Pamiętaj, każdy może tworzyć unikalne prace z zastosowaniem decoupage’u, nie trzeba mieć do tego zdolności plastycznych, wystarczy trochę wyobraźni i nauczenie się kilku podstawowych technik. Temu właśnie służy książka "Decoupage – wszystkie techniki".

barb

 

Zobacz również:

Zrób szczyt na choinkę


Szczyt choinkowy

Scrapbooking


Scrapbooking

Ozdoby makaronowe


Ozdoby makaronowe