Zrób własną ozdobę choinkową

Szczyt choinkowy

Choinka bożonarodzeniowa byłaby z pewnością niepełna bez ozdoby wieńczącej jej czubek. Możesz kupić gotową gwiazdę, bombkę czy anioła, ale lepiej zrobić własną i niepowtarzalną ozdobę.

Mnóstwo pomysłów na ozdoby w postaci aniołków, wróżek, gwiazd, śnieżynek, kokard, kwiatów i innych z dokładną instrukcją wykonania znajdziesz w książce Szczyty choinkowe. My zaczerpnęliśmy z niej tylko jeden przykład, który za zgodą Wydawnictwa RM przytaczamy poniżej.

Anioł z papier-maché

Ten uroczy anioł zawdzięcza swą gładką powierzchnię zastosowanym do jego wykonania malutkim kawałkom papieru. Błyszczący puder nadaje mu piękny, perłowy połysk, ale można też zamiast pudru użyć zwykłych farb gwaszowych i, zanim anioł wyschnie, spryskać go lakierem z brokatem.

Materiały

Papier do skopiowania schematu 
Biała tkanina
Szpilki i nożyczki
Igła i nitka
Materiał do wypełnienia środka
Gazeta
Wikol (klej PVA), miska i woda
Biała farba i pędzelek

Sposób wykonania


Wykonanie aniołka

 

1. Posługując się szablonem, przygotuj papierowy wykrój korpusu, skrzydeł i ramion anioła.
Złóż tkaninę na pół, przypnij wykroje i wytnij dwa elementy korpusu, dwa elementy skrzydeł i po dwa elementy na każde ramię.

 

 

  

Jak wykonać aniołka na choinkę

 

2. Ułóż wycięte elementy korpusu prawą stroną do środka i zszyj je, pozostawiając niewielki otwór. To samo zrób ze skrzydłami i ramionami. Tam, gdzie krawędzie się zakrzywiają, zrób małe nacięcia (aby materiał układał się równo) i wywróć przygotowane elementy na prawą stronę.
Wypchaj, dokładnie wypełniając zakamarki na brzegach, a następnie zaszyj pozostawione otwory.

 

 

Zrób to sama

  

3. Wymieszaj w misce wikol z wodą, by go nieco rozrzedzić. Podrzyj gazetę na drobne kawałki, zanurz w kleju, a następnie pokryj nimi wypchane elementy używając najmniejszych kawałków na krawędziach i w mocno wyprofilowanych miejscach. Nałóż dwie warstwy papieru gazetowego i pozostaw na noc do wyschnięcia. Następnie pomaluj tułów, skrzydła i ramiona białą farbą tak, by nie przebijała gazeta. Pozostaw do wyschnięcia. 

 

Szczytowa ozdoba

 

  

4. Błyszczący puder wymieszaj z odrobiną wikolu, pomaluj tułów oraz ramiona i pozostaw dowyschnięcia. Wymieszaj z wikolem puder w kolorze miedzi, pomaluj skrzydła. Farbami gwaszowymi pomaluj włosy i twarz, namaluj oczy, usta i rumieńce.

 

 

 

Szczyt gotowy

 

 

  

5. Zawiąż wstążkę na szyi anioła, przyklej w odpowiednich miejscachZrób sama ozdobe choinkową skrzydła i ramiona. Owiń drucikiem środkową część skrzydeł – posłuży on do przymocowania anioła na choince.

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz również:

Zrób ozdobę na choinkę


Ozdoby choinkowe

Pachnące upominki


Pachnące upominki ziołowe

Ozdoby makaronowe


Ozdoby makaronowe