15 sposobów wykorzystania mleka w domu i ogrodzie

Mleko jako detergent? Tak, to możliwe. Mleko potrafi skutecznie usunąć uporczywe plamy z tkanin, odświeżyć tapicerkę czy porcelanę. Ale jego potencjał jest jeszcze większy. Zobacz jak można wykorzystać mleko do celów innych niż spożywcze.

Oto co może mleko.

 1. Usuwanie plam z owoców
  Do usuwania plam z owoców czy soków owocowych z ubrania czy np. obrusu, można wykorzystać z powodzeniem mleko, którego działanie będzie delikatniejsze dla tkanin niż większość środków chemicznych do tego przeznaczonych. Jak to zrobić? Zanurz po prostu poplamiony fragment tkaniny w szklance mleka i pozostaw do momentu aż plama zniknie.

 2. Usuwanie plam z atramentu

  Mleko pomoże także usunąć z tkanin trwałe plamy z atramentu. Pozostaw splamione ubranie w mlecznej kąpieli na całą noc, po czym wypierz jak zwykle. Dla lepszego efektu można dodać do kąpieli kilka kropli soku z cytryny.

 3. Usuwanie plam z czekolady

  By usunąć plamę z czekolady z tkaniny, nalej na nią trochę mleka i potrzyj palcami. Pozostaw na kilka minut przed włożeniem do pralki i wypraniem jak zwykle.

  Uwaga: Nie polewaj plamy gorącym mlekiem, bo utrwalisz plamę.

 4. Usuwanie plam z czerwonego wina

  Aby usunąć plamę z czerwonego wina, nalej na nią trochę gorącego mleka. Odczekaj kilka minut i powtórz czynność. Mlekiem można usuwać plamy z wina również na delikatnych tkaninach jak np. welur i skórze nubukowej.

 5. Usuwanie przykrych zapachów

  Mleko ma właściwości pochłaniania zapachów. Aby usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki, umieść w niej szklankę mleka i zmieniaj jej zawartość co kilka dni.

  Mleko usunie również przykre zapachy w pomieszczeniach. Pomoże na przykład w usuwaniu zapachu farby po malowaniu ścian. W tym celu umieść kubki mleka w kilku miejscach pokoju a zapach farby zniknie bardzo szybko.

 6. Odświeżanie porcelany

  Jeśli masz filiżanki lub talerze z porcelany, którym przydałoby się odświeżenie, mleko może w tym pomóc. Umieść porcelanę w garnku z mlekiem, zagotuj mleko, a następnie zmniejsz ogień do minimum i pozwól porcelanie moczyć się w mleku przez 45 minut. Po takiej kąpieli wszystkie drobne rysy na porcelanie znikną.

 7. Nadanie blasku wyrobom ze srebra

  Do odświeżania srebra najlepiej jest wykorzystać kwaśne mleko, a nawet całkiem zsiadłe. Wystarczy zanurzyć srebro w takim mleku i pozostawić na noc. Rano wystarczy wyjąć, opłukać i przetrzeć czystą delikatną szmatką, by srebro odzyskało swój blask. Jeśli nie chcesz czekać na rezultat całą noc, dodaj do mleka łyżkę octu i pozostaw srebro w tej kąpieli tylko na pół godziny.

 8. Konserwacja tapicerki ze skóry

  Aby wyczyścić skórzaną tapicerkę kanapy czy fotela nie musisz korzystać ze specjalistycznych środków chemicznych. Wystarczy mleko. Zmocz czystą ściereczkę mlekiem i kolistymi ruchami wetrzyj mleko w skórę. Po wyschnięciu przetrzyj suchą i delikatną szmatką i ciesz się lśniącą kanapą.

 9. Konserwacja skórzanych butów

  Mleko zmiękczy i doda blasku skórzanym butom. W tym celu umyj je po prostu mlekiem. Wystarczy zmoczyć czystą ściereczkę w mleku i wetrzeć delikatnie w skórę butów. W miarę potrzeby zwilżaj ponownie ściereczkę w mleku. Na koniec wytrzyj buty suchą i czystą ściereczką.

  Uwaga, ta metoda nie sprawdzi się do konserwacji butów ze skóry nubukowej!

 10. Czyszczenie starej posadzki

  Aby wyczyścić stare kafelki podłogowe wetrzyj w nie mleko. Po wyschnięciu przetrzyj posadzkę ścierką zwilżoną octem. Po takim zabiegu posadzka będzie błyszczeć jak nowa.

 11. Odświeżanie laminowanych blatów kuchennych

  Zacznij od odtłuszczenia blatu zmywając go wodą z płynem do mycia naczyń. Następnie zwilż ściereczkę ciepłym mlekiem i przetrzyj  nią cały blat a na koniec wytrzyj suchą ściereczką.

 12. Czyszczenie rąk

  Po pracy w ogrodzie lub robotach w domu ręce mają prawo być brudne i splamione. By je doczyścić bez agresywnych środków, zmieszaj trochę mleka z mąką lub płatkami owsianymi i otrzymaną pastę wetrzyj w ręce a następnie spłucz.

 13. Usuwanie makijażu

  Zabrakło ci mleczka do usuwania makijażu? Nic straconego. Zwykłe mleko zrobi tę samą robotę.  Sposób użycia dokładnie taki sam jak drogeryjnego mleczka.

 14. Nawóz do roślin

  Minerały i witaminy zawarte w mleku są odżywcze nie tylko dla ludzi ale i roślin. Dlatego resztki mleka mogą z powodzeniem zostać wykorzystane jako nawóz.

  Jeśli kończysz butelkę mleka, zostaw trochę na dnie butelki, uzupełnij wodą i tym roztworem podlewaj rośliny w ogrodzie. By uzyskać wyjątkowo dorodne dynie, opryskuj rośliny pełnotłustym mlekiem raz w tygodniu. Pelargonie będą lepiej kwitły, gdy będziesz je spryskiwać półtłustym mlekiem. Z kolei opryskiwanie pomidorów roztworem wody z mlekiem (na 1 część mleka, 9 części wody) ochroni je przed chorobami grzybowymi.

 15. Rozmrażanie ryby

  Mleko jest idealne do rozmrażania ryby. W tym celu zmocz mrożoną rybę mlekiem i zostaw w lodówce do rozmrożenia. Mleko sprawi, że rozmrożona ryba będzie jędrna i świeża. Po rozmrożeniu wystarczy odlać wodę i osuszyć rybę ręcznikiem papierowym.

 

Zobacz również:

Borax do czyszczenia


Sprzątanie z boraksem

Pranie bez detergentów


Pierzemy naturalnie

Soda oczyszczona


Wszechstronna soda