10 zastosowań popiołu z kominka w domu i ogrodzie
Zimą palisz w kominku codziennie i zastanawiasz się, co zrobić z zebranym popiołem? Nie martw się. Popiół drzewny to doskonały środek czyszczący, neutralizujący zapachy i nawożący ogród. Zobacz jak go wykorzystać w domu i ogrodzie.
-
Zneutralizuj nieprzyjemne zapachy
Podobnie jak soda oczyszczona i fusy z kawy, popiół z drewna może pomóc w absorpcji zapachów w całym domu. Na przykład, możesz umieścić w lodówce miseczkę popiołu i zmieniać ją raz w tygodniu lub dodać kilka łyżeczek do kuwety kota. Efekt dezodorantu zapewniony!
-
Oczyść naczynia z zaschniętych resztek
Przypalona brytfanna? Półmisek z zaschniętymi resztkami jedzenia? Na szczęście, popiół z drewna ułatwi uporanie sę z tym problemem. Po prostu napełnij naczynie wodą i dodaj popiół, aż powstanie szara masa. Odstaw na kilka minut i przetrzyj gąbką przed spłukaniem.
-
Oczyść szklane drzwi piekarnika czy kominka
Możesz także skorzystać z siły odtłuszczającej popiołu, aby w końcu pozbyć się brudu i tłuszczu zaschniętego na drzwiczkach kuchenki. Wszystko, co musisz zrobić, to zwilżyć czystą ściereczkę i namoczyć ją w odrobinie popiołu przed szorowaniem różnych zabrudzonych plam. Tak samo odczyścisz szklane drzwiczki kominka. W tym celu możesz użyć nawet gazety zamiast szmatki.
-
Poleruj sztućce i mosiądz
Jeśli twoje srebrne sztućce i miedziane akcesoria staną się ciemniejsze, daj im drugie życie z resztkami popiołu drzewnego. Po prostu zmieszaj trochę popiołu z wodą do uzyskania pasty, którą posmaruj przedmioty wymagające odświeżenia. Odstaw na kilka minut, a następnie usuń większość pasty. Teraz wystarczy pocierać najciemniejsze miejsca czystą szmatką aż odzyskają swój blask.
-
Usuń plamy olejowe z garażu
Porowata podłoga w garażu jest pokryta tłuszczem i plamami oleju? Nie wpadaj w panikę. Tłuste plamy możesz szybko usunąć, posypując je popiołem i pozwalając popiołowi działać przez kilka minut. Potem wystarczy podłogę zamieść.
-
Wzbogać kompost
Aby wzbogacić kompost o składniki odżywcze, dodaj kilka szczypt popiołu tuż przed użyciem. Uważaj jednak, by nie przesadzić, bo nadmiar popiołu zbytnio zwiększy zawartośc potasu w kompoście i znacząco podniesie jego pH.
-
Pomóż roślinom lubiącym wapń
W ogrodzie nie wahaj się użyć popiołu drzewnego pod wszystkie rośliny lubiące wapń, na przykład pomidory. Umieść dużą łyżeczkę popiołu w otworze, w którym posadzisz sadzonkę pomidora co sprawi, że pomidory będą bardziej soczyste. Ten sam sposób możesz zastosować do ziemniaków, marchwi, kapusty lub sałaty.
-
Nawieź trawę
Trawnik odzyska wigor, jeśli posypiesz go cienką warstwą popiołu. Pamiętaj, aby natychmiast podlać wodę, aby wiatr nie zwiał popiołu.
-
Usuń mech z trawnika
Dzięki dużej zawartości wapnia i potasu popiół drzewny pomoże również zwalczyć mech w trawniku. W tym celu posypuj regularnie popiołem miejsca porośnięte mchem. Uschnięty mech wygrab i nawieź trawnik nawozem do trawników.
-
Usuń zagrożenie upadkiem na lodzie
Posypanie popiołem ścieżek pokrytych lodem sprawi, że nie będą śliskie, co zapobiegnie upadkom. Poza tym lód pokryty popiołem szybciej się roztopi.
barb
Zobacz również:
![]() |
![]() |
![]() |