10 zastosowań popiołu z kominka w domu i ogrodzie

Zimą palisz w kominku codziennie i zastanawiasz się, co zrobić z zebranym popiołem? Nie martw się. Popiół drzewny to doskonały środek czyszczący, neutralizujący zapachy i nawożący ogród. Zobacz jak go wykorzystać w domu i ogrodzie.  

 1. Zneutralizuj nieprzyjemne zapachy

  Podobnie jak soda oczyszczona i fusy z kawy, popiół z drewna może pomóc w absorpcji zapachów w całym domu. Na przykład, możesz umieścić w lodówce miseczkę popiołu i zmieniać ją raz w tygodniu lub dodać kilka łyżeczek do kuwety kota. Efekt dezodorantu zapewniony!

 2. Oczyść naczynia z zaschniętych resztek

  Przypalona brytfanna? Półmisek z zaschniętymi resztkami jedzenia? Na szczęście, popiół z drewna ułatwi uporanie sę z tym problemem. Po prostu napełnij naczynie wodą i dodaj popiół, aż powstanie szara masa. Odstaw na kilka minut i przetrzyj gąbką przed spłukaniem.

 3. Oczyść szklane drzwi piekarnika czy kominka

  Możesz także skorzystać z siły odtłuszczającej popiołu, aby w końcu pozbyć się brudu i tłuszczu zaschniętego na drzwiczkach kuchenki. Wszystko, co musisz zrobić, to zwilżyć czystą ściereczkę i namoczyć ją w odrobinie popiołu przed szorowaniem różnych zabrudzonych plam. Tak samo odczyścisz szklane drzwiczki kominka. W tym celu możesz użyć nawet gazety zamiast szmatki.

 4. Poleruj sztućce i mosiądz

  Jeśli twoje srebrne sztućce i miedziane akcesoria staną się ciemniejsze, daj im drugie życie z resztkami popiołu drzewnego. Po prostu zmieszaj trochę popiołu z wodą do uzyskania pasty, którą posmaruj przedmioty wymagające odświeżenia. Odstaw na kilka minut, a następnie usuń większość pasty. Teraz wystarczy pocierać najciemniejsze miejsca czystą szmatką aż odzyskają swój blask.

 5. Usuń plamy olejowe z garażu

  Porowata podłoga w garażu jest pokryta tłuszczem i plamami oleju? Nie wpadaj w panikę. Tłuste plamy możesz szybko usunąć, posypując je popiołem i pozwalając popiołowi działać przez kilka minut. Potem wystarczy podłogę zamieść.

 6. Wzbogać kompost

  Aby wzbogacić kompost o składniki odżywcze, dodaj kilka szczypt popiołu tuż przed użyciem. Uważaj jednak, by nie przesadzić, bo nadmiar popiołu zbytnio zwiększy zawartośc potasu w kompoście i znacząco podniesie jego pH.

 7. Pomóż roślinom lubiącym wapń

  W ogrodzie nie wahaj się użyć popiołu drzewnego pod wszystkie rośliny lubiące wapń, na przykład pomidory. Umieść dużą łyżeczkę popiołu w otworze, w którym posadzisz sadzonkę pomidora co sprawi, że  pomidory będą bardziej soczyste. Ten sam sposób możesz zastosować do ziemniaków, marchwi, kapusty lub sałaty.

 8. Nawieź trawę

  Trawnik odzyska wigor, jeśli posypiesz go cienką warstwą popiołu. Pamiętaj, aby natychmiast podlać wodę, aby wiatr nie zwiał popiołu.

 9. Usuń mech z trawnika

  Dzięki dużej zawartości wapnia i potasu popiół drzewny pomoże również zwalczyć mech w trawniku. W tym celu posypuj regularnie popiołem miejsca porośnięte mchem. Uschnięty mech wygrab i nawieź trawnik nawozem do trawników.

 10. Usuń zagrożenie upadkiem na lodzie

  Posypanie popiołem ścieżek pokrytych lodem sprawi, że nie będą śliskie, co zapobiegnie upadkom. Poza tym lód pokryty popiołem szybciej się roztopi.

 barb

Zobacz również:

Miedź zabije bakterie


Bakteriobójcza miedź

Usuwamy tytoniowy smród


Jak usunąc zapach tytoniu

Ekologiczne czyszczenie


Naturalne środki czyszczące