Chemikalia wokół nas zmniejszają poziom witaminy D

Ekspozycja na bisfenol A (BPA) i inne chemikalia zaburzające gospodarkę hormonalną (EDC) może zmniejszyć poziom witaminy D w krwiobiegu. Dowodzą tego najnowsze badania amerykańskich naukowców, o których donosi Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

Badanie to jako pierwsze pozwoliło ustalić związek między narażeniem na EDC a poziomem witaminy D u dużej grupy dorosłych w USA.

EDC są substancjami chemicznymi lub mieszaninami chemikaliów, które mogą powodować niekorzystne skutki dla zdrowia poprzez zakłócanie działania hormonów w organizmie. Naukowcy przeanalizowali ponad 1300 badań, które wykazały związek między narażeniem na działanie substancji chemicznych, a problemami zdrowotnymi, w tym niepłodnością, otyłością, cukrzycą, problemami neurologicznymi i nowotworami hormonozależnymi.

"Niemal każda osoba na świecie jest narażona na działanie chemikaliów zaburzających gospodarkę hormonalną, takich jak BPA i ftalany.  Zatem możliwość, że te chemikalia mogą nawet tylko nieznacznie obniżyć poziomy witaminy D, ma duży wpływ na zdrowie całej populacji" - powiedziała pierwsza autorka badania, Lauren Johns, MPH, doktorantka na University of Michigan School of Public Health w Ann Arbor, MI. "Witamina D odgrywa dużą rolę w utrzymaniu zdrowia kości i mięśni, a ponadto niski poziom witaminy D ma wpływ na przebieg wielu chorób, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca i rak".

EDC można znaleźć w produktach codziennego użytku i w całym środowisku. Z ponad 85.000 produkowanych chemikaliów,  tysiące mogą być EDC. BPA, jeden z popularnych EDC, często znajduje się w tworzywach sztucznych i innych produktach konsumenckich. Kolejna grupa substancji chemicznych związanych z zaburzeniami hormonalnymi, ftalany, znajduje się w produktach do pielęgnacji osobistej, takich jak kosmetyki, produkty dla dzieci, opakowania do żywności i przewody medyczne.

W badaniu przeanalizowano dane pobrane od 4667 osób dorosłych, które uczestniczyły w National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) w latach 2005-2010. NHANES to badanie przekrojowe opracowane w celu zebrania danych dotyczących zdrowia i odżywiania reprezentatywnych grup dorosłych z całych Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy dostarczyli próbki krwi, aby można było zmierzyć ich poziomy witaminy D. Aby zmierzyć ekspozycję na EDC, uczestnicy poddali analizie mocz pod kątem substancji pozostawionych po metabolizmie ftalanów i BPA.

Badanie wykazało, że u osób, które były narażone na większe ilości ftalanów występował również niższy poziom witaminy D we krwi niż u uczestników, którzy byli narażeni na mniejsze ilości EDC. Związek ten był najsilniejszy u kobiet. U kobiet występowała również zależność pomiędzy ekspozycją na wyższe poziomy BPA i niższym poziomem witaminy D, ale u mężczyzn związek ten nie był statystycznie istotny.

"Potrzebne są dalsze badania, by wykryć przyczynę tego związku, ale jest możliwe, że EDC zmieniają aktywną postać witaminy D w organizmie poprzez niektóre z tych samych mechanizmów, które wpływają na podobne hormony reprodukcyjne i tarczycy" - powiedział profesor John D. Meeker, MS, ScD, starszy autor badania. "Potrzebne są badania potwierdzające wyniki naszych badań, aby wykazać, czy to powiązanie istnieje w innych populacjach."

barb
na podstawie ScienceDaily

 

Zobacz również:

Chemia wokół nas a zdrowie


Chemia a płodność i otyłość

Niedobory witaminy D


Dlaczego niedobory witaminy D?

Niebezpieczne ftalany


Niebezpieczne ftalany