Sól nie tylko do solniczki

Sól ma złą sławę jako składnik żywności. Ale ma ona wiele innych zastosowań zarówno w domu jak i ogrodzie. Wykorzystać ją można bowiem nie tylko do dosalania potraw, ale też do czyszczenia, odplamiania, usuwania brzydkich zapachów czy  wypraszania insektów. Oto co może zwykła sól kuchenna.

Przedłuży życie ciętym kwiatów
Kwiaty cięte mają to do siebie, że nie są trwałe. Ale sól może przedłużyć im życie. Wystarczy wsypać odrobinę soli do wody w wazonie.

Wyczyści wannę i umywalkę
Posyp ściany wanny solą, spryskaj octem i pozostaw na 1-2 godziny, a następnie umyj ją i spłucz czystą wodą.

Przedłuży życie szczotkom
Szczotki, zarówno te do zębów jaki i włosów czy do zamiatania dłużej nam posłużą jeśli  zanurzymy je raz na tydzień w wodzie z solą (1 łyżka soli na litr wody) i dobrze wysuszymy.

Usunie nieprzyjemny zapach z butów
Wsypujemy odrobinę grubej soli do butów i zostawiamy na noc. Rano wystarczy usunąć sól odkurzaczem.

Przedłuży życie świecom
Żadna świeczka nie będzie świecić wiecznie ale można świecenie nieco przedłużyć za pomocą soli. Zapal świeczkę, odczekaj kilka minut i wsyp szczyptę soli wokół knota.

Upora się z kamieniem
Wymieszaj sok z połowy cytryny z 2 szczyptami drobnej soli i tym roztworem wyczyść osad kamienia z armatury łazienkowej. A z miski klozetowej usuniesz kamień posypując ją grubą solą i polewając litrem wrzącego octu. Powtarzaj akcję raz w tygodniu.

Wyczyści rury kanalizacyjne
Zapomnij o agresywnych środkach do czyszczenia rur kanalizacyjnych. Zagotuj 2 litry wody z 5 łyżkami grubej soli. Wlewaj powoli ten roztwór do zlewu i powtarzaj całą akcje raz w tygodniu.

Usunie tłusty osad z szafek kuchennych
W tym celu wymieszaj 1 łyżeczkę soli w litrze wody i myj szafki tym roztworem.

Wyczyści wiklinowe meble i kosze
Rozpuść 2 łyżki grubej soli w pół litra wody i tym roztworem wyczyść wiklinowe przedmioty. Możesz również posypać mebel grubą solą i wyczyścić go gąbką zwilżoną w wodzie z cytryną.

Wyczyści rodowe srebra
Do miski z wodą wsyp łyżeczkę grubej soli i włóż srebrne przedmioty do tego roztworu na ok. 15 minut, po czym wyjmij, wypłucz i wytrzyj miękką ściereczka.

Usunie patynę z miedzi
Wymieszaj w miseczce po łyżce mąki, octu  i drobnej soli. Wyczyść tą pastą przedmioty z miedzi, a następnie wypoleruj suchą szmatką.

Zdezynfekuje gąbkę i blaty kuchenne
Dodaj 2 łyżki grubej soli  do pół litra gorącej wody i wymieszaj. Włóż gąbkę do tego roztworu i pozostaw ją tam na całą noc, a rano wyjmij i dokładnie wypłucz. Sokiem z cytryny zmieszanym z solą zdezynfekujesz doskonale blaty kuchenne.

Wyczyści lustra i szyby
W misce z letnią wodą rozpuść dużą garść grubej soli i 2 łyżki octu. Myj tym roztworem szyby i lustra, wypłucz czystą wodą i wysusz ściereczką z mikrofibry. 

Wyczyści dywan i tapicerkę
Rozsyp na dywanie drobną sól (ewentualnie wymieszaną pół na pół z sodą) i pozostaw na ok. pół godziny. Usuń proszek za pomocą odkurzacza.

Uratuje przypalone naczynia
Wlej wodę do przypalonego garnka, dodaj łyżkę soli i pozostaw na całą noc. Następnego dnia wystarczy zagotować roztwór, by spalenizna sama odeszła. 

Wyczyści piekarnik i grill
Posyp zabrudzoną powierzchnię obficie solą, podgrzej i usuń zbrązowiałą sól.

Usunie uporczywe plamy
Sól to niezawodny środek domowy do usuwania plam. Sprawdzi się przy usuwaniu plam z rdzy, wina, krwi czy moczu

Poratuje, gdy jajko rozbije się na podłodze
Posyp jajko solą i odczekaj kilka minut. Gdy sól pochłonie jajko, usuniesz je bez trudności za pomocą szufelki.

Wyczyści prawie wszystko
Rozpuść 2 łyżeczki drobnej soli w 2 łyżkach octu. Tą pastą wyczyścisz prawie wszystko.

Usunie zapach cebuli czy czosnku z rąk
Nasyp trochę drobnej soli na zwilżone ręce i wcieraj ją. Wypłucz i wytrzyj.

Odstraszy ślimaki i mrówki
Rozsyp wokół grządek nieco grubej soli, która odstraszy ślimaki. Nie przesadzaj jednak z solą, by nie zadziałała jako herbicyd. Sól rozsypana na parapecie zniechęci mrówki do wchodzenia do domu.

Zadziała jak herbicyd
Rozpuść pół kg grubej soli w 2 l gorącej wody. Spryskaj tym roztworem uporczywe chwasty i odczekaj kilka godzin, po czym wyrwij uschnięte rośliny.

barb

 

Zobacz również:

Soda oczyszczona


Wszechstronna soda

Borax do czyszczenia


Sprzątanie z boraksem

Ekologiczne czyszczenie


Naturalne środki czyszczące