Rośliny doniczkowe w sypialni

Rośliny domowe to nie tylko ozdoba wnętrza. Odpowiednio dobrane rośliny oczyszczą powietrze w mieszkaniu i wzbogacą je w tlen. A niektóre z nich ustawione w sypialni dodatkowo zrelaksują nas i sprawią, że będziemy lepiej spać. Oto rośliny, które poprawiają jakość snu:

Jaśmin

Naukowcy z Wheeling Jesuit University przeprowadzili badania, które udowodniły skuteczność jaśminu jako naturalnego środka nasennego. Wdychanie zapachu jaśminu poprawia jakość snu, zmniejsza lęk i poprawia nastrój w momencie wstania. W sypialni szczególnie polecany jest jaśmin kwiecisty, szybko rosnące pnącze, łatwe w uprawie i fantastycznie pachnące.

Lawenda

Lawenda to bardzo lubiana roślina o wszechstronnym zastosowaniu. Jej olejki eteryczne wykorzystywane są jako dodatek zapachowy w mydłach, szamponach i zapachowych saszetkach do szaf. Jest również doskonałym środkiem czyszczącym. Jakby tego było mało, zapach kwiatów lawendy skutecznie pomaga w zwalczaniu bezsenności i niepokoju.

Gardenia

Zdaniem niemieckich naukowców gardenia ma zdolność do wywoływania snu tak samo jak tabletki nasenne. W badaniu na myszach, zapach kwiatów tej rośliny miał taki sam wpływ na neuroprzekaźnik GABA jak valium. Myszy, które były trzymane w klatkach nasyconych zapachem gardenii wykazywały mniejszą aktywność i spokojnie leżały w rogu klatki.

Sansewieria czyli wężownica

Roślina ta, znana pod potoczną nazwą języki teściowej, zalecana jest jako doskonały środek poprawiający jakość powietrza w domu. Znalazła się nawet na liście 12 roślin najlepiej oczyszczających powietrze, zalecanych przez NASA. Nie tylko usuwa formaldehyd i benzen, ale dodatkowo przetwarza nocą dwutlenek węgla w tlen. Z tego powodu sprawdzi się idealnie w sypialni.

Aloes

Aloes to kolejna uzdrawiająca roślina, idealna do kojenia stanów zapalnych, blizn i oparzeń skóry. Wykorzystuje się ją również do detoksykacji organizmu. Ale to nie wszystko. Aloes jest pomocny w eliminacji zanieczyszczeń chemicznych znajdujących się w środkach czyszczących, a tym samym oczyszcza powietrze w sypialni i całym domu. Gdy poziom szkodliwych substancji chemicznych w domu jest wysoki, na roślinie pojawią się brązowe plamy, co powinno być dla nas sygnałem alarmowym.

Bluszcz

NASA uznała bluszcz jako najlepszą roślinę do oczyszczania powietrza. A to dlatego, że usuwa wiele trujących składników chemicznych, w tym formaldehyd, toluen, benzen, ksylen i trójchloroetylen. A przy tym bluszcz jest łatwy w uprawie i nie ma specjalnych wymagań co do stanowiska.

Dracena

Dracena to ceniona roślina dekoracyjna, nadająca się szczególnie do wypełnienia pustych przestrzeni. A przy tym pomaga usunąć toksyny, takie jak formaldehyd, ksylen i trójchloroetylenu. Pamiętać jednak należy, że roślina ta dosyć silnie rozrasta się i wymaga sporo światła dla optymalnego wzrostu.

Scindapsus zloty

To pnącze z kaskadą liści przypominających filodendron, to ostatnia z roślin oczyszczających powietrze rekomendowanych przez NASA. Doceniona została za wyjątkową zdolność do oczyszczania powietrza, co przekłada się na lepszy sen. Wymaga niewiele pielęgnacji i zadowoli się niskim poziomem światła słonecznego, więc może być idealnym wyborem dla osób zabieganych.

barb

 

Zobacz również:

Zioła na bezsenność


Zioła na bezsenność

Rośliny oczyszczające powietrze


Rośliny oczyszczające powietrze

Smog elektromagnetyczny


Smog elektromagnetyczny