Naturalna pielęgnacja ubrań

Naturalne środki do prania i konserwacji odzieży są nie tylko lepiej tolerowane przez twoją skórę ale i bezpieczniejsze zarówno dla ubrań jak i dla środowiska naturalnego. Podpowiadamy jak naturalnymi środkami dbać o odzież, by dłużej nam służyła i nie podrażniała skóry.

Odświeżanie odzieży

Często ubranie nie jest naprawdę brudne i tak naprawdę nie wymaga prania tylko przepłukania i odświeżenia. Zapach potu łatwo usuniemy dodając 30g sody oczyszczonej i 30g boraxu do pralki, nastawiając ją na samo płukanie.

Zapobieganie blaknięciu kolorów

Kolorowa odzież nie wyblaknie, gdy dodamy łyżkę octu do każdego prania.

Usuwanie pozostałości detergentów

Pozostałości detergentów użytych do prania mogą podrażniać skórę i ją wysuszać. By temu zapobiec, zmniejszamy ilość użytego proszku o połowę i dodajemy szklankę octu do ostatniego płukania. 

Uwaga: octu nie można stosować jednocześnie z wybielaczem chlorowym, bo taka kombinacja wywołuje gwałtowną reakcję, podczas której wydzielają się duże ilości drażniących i bardzo toksycznych gazów!

Zmiękczanie tkanin

Aby zmiękczyć tkaninę i usunąć zapachy z odzieży dodajemy 60g sody oczyszczonej w trakcie płukania.

Alternatywa do prania na sucho

Ubrania nadające się tylko do prania na sucho wytrzymają dłużej bez pralni chemicznej, jeśli regularnie będziemy je szczotkowali szczotką do ubrań i od czasu do czasu poddawali działaniu promieni słonecznych, które usuną nieświeży zapach.

A jeśli już oddajemy odzież do chemicznego prania, powieśmy ją na tydzień w dobrze wentylowanym  miejscu, najlepiej na świeżym powietrzu, by wyparowały pozostałości rozpuszczalnika używanego do prania.

Naturalny proszek do prania

Składniki:

- 10 kropli olejku grapefruitowego

- 10 kropli olejku lawendowego

- 125g sody oczyszczonej

- 120g boraksu

- 120g płatków mydlanych (najlepiej z mydla kastylijskiego albo marsylskiego).

Przygotowanie:

Dodajemy po kropli olejki eteryczne do sody mieszając ją na sitku, następnie mieszamy z boraksem i płatkami mydlanymi. Przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku i dosypujemy po 60g do każdego prania.

Domowy krochmal w sprayu

Mieszamy pół łyżki mąki kukurydzianej z 250ml wody, przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i dobrze wstrząsamy. Przygotowanym płynem spryskujemy lekko tkaniny w  trakcie prasowania.

Ochrona przed molami

Mole potrafią być bardzo destrukcyjne, na szczęście łatwo się przed nimi chronić. Przyciągają je tkaniny wełniane, moherowe, z angory i innych tkanin pochodzenia zwierzęcego, a także plamy z żywności czy potu.  Dlatego najlepszą metodą ochrony jest regularne pranie i czyszczenie ubrań oraz wietrzenie ich na świeżym powietrzu, zwłaszcza na słońcu.  Dodatkowym zabezpieczeniem przed larwami moli są zioła o intensywnym zapachu. Świetnie sprawdzą się: eukaliptus, lawenda, mięta, drewno cedrowe.  A stosowanie jest bardzo proste:

  • Dodajemy kilka kropli olejku cedrowego lub eukaliptusowego do ostatniego płukania i pozostawiamy praną odzież na 30 minut w takim roztworze.

  • Umieszczamy garść pachnących ziół w płóciennym woreczku (można w tym celu wykorzystać chusteczkę, na którą nakładamy zioła i obwiązujemy tasiemką) i wieszamy na wieszakach z odzieżą.

  • Bawełniane kule spryskujemy olejkiem paczulowym i rozkładamy na półkach między odzieżą. W miarę jak olejek będzie się ulatniał, ponawiamy spryskiwanie.

  • Doskonałym odstraszaczem moli jest drewno cedrowe. Najczęściej wykorzystuje się wióry cedrowe w postaci saszetek ale kupić można również cedrowy klocek, który umieszczmy w szafie. By zapach utrzymywał się dłużej, klocek od czasu do czasu przecieramy papierem ściernym. Dodatkowo możemy taki klocek spryskać kilkoma kroplami olejku cedrowego.

barb

na podstawie Sekcja Dom i Ogród, poz. 28

 

Zobacz również:

Pranie bez detergentów


Pierzemy naturalnie

Usuwamy tytoniowy smród


Jak usunąc zapach tytoniu

Ekologiczne czyszczenie


Naturalne środki czyszczące