Mieszkaj w zdrowszym domu

Mamy mały wpływ na zanieczyszczone powietrze na zewnątrz domu, ale możemy kontrolować poziom toksyn i zanieczyszczeń w powietrzu naszych mieszkań. Nie jest to trudne. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie kryją się niebezpieczeństwa. Podpowiadamy jak sprawić, by powietrze w naszych mieszkaniach było jak najzdrowsze.

Na co trzeba zwrócić uwagę?

Zadbaj o dostęp świeżego powietrza

Wietrzenie pomieszczeń przynajmniej 3 razy dziennie po 15 minut nie tylko dostarczy niezbędnego tlenu ale i usunie zanieczyszczenia gromadzące się w powietrzu.

Zlikwiduj źródła formaldehydu

Formaldehyd to bezbarwny, ale toksyczny i rakotwórczy gaz ulatniający się z wielu materiałów, takich jak np. płyty meblowe, dywany, wykładziny, tapicerka, kleje, farby, niektóre środki czystości. Jego źródłem są również spaliny samochodowe czy dym papierosowy. Formaldehyd drażni oczy, nos i gardło, a długotrwała ekspozycja na jego działanie może przyczynić się do choroby nowotworowej. Aby zminimalizować powstawanie tego związku utrzymuj temperaturę wewnątrz mieszkania na poziomie 18-21 st.C, a wilgotność w granicach 35-50 procent.

Oczyszczaj powietrze roślinami

Popularne rośliny doniczkowe, takie jak aloes, filodendron, fikus, bluszcz, palmy, paprotki, zielistka i inne rośliny to najprzyjemniejszy sposób na oczyszczanie powietrza. Więcej o roślinach oczyszczających powietrze przeczytasz w artykule Rośliny oczyszczające powietrze.

Nie dopuszczaj do rozwoju grzybów i pleśni

Utrzymywanie wilgotności na odpowiednim poziomie zapobiegnie rozwojowi grzybów, pleśni i roztoczy. Pomoże w tym częste wietrzenie pomieszczeń. Tam gdzie wilgoć jest nadmierna (np. w łazience czy kuchni) konieczne mogą być wentylatory odprowadzające wilgotne powietrze na zewnątrz.

Zmieniaj obuwie na domowe

Zmiana obuwia na domowe zaraz po wejściu do domu to dobry zwyczaj. Nie tylko uchroni podłogi przed zabrudzeniem, ale przede wszystkim zapobiegnie wniesieniu do domu toksycznych zanieczyszczeń znajdujących się na zewnątrz.

Unikaj prania na sucho

Wiele pralni chemicznych używa czterochloroetylenu, rakotwórczego rozpuszczalnika, którego resztki pozostają w czyszczonych ubraniach. Jeśli nie masz wyjścia i musisz oddać ubranie do pralni chemicznej, zadbaj o kilkudniowe wywietrzenie ich zanim odwiesisz je do szafy. Wietrzyć najlepiej na świeżym powietrzu.

Zadbaj o sprawną instalację grzewczą

Czytaj instrukcje obsługi urządzeń grzewczych działających w twoim domu i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Nieszczelna instalacja grzewcza to poważne ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, które może prowadzić nawet do śmierci. Więcej w Czad zabija podstępnie.

Pozbądź się dywanów i wykładzin

Dywany i wykładziny to źródło wielkich zanieczyszczeń. Nie tylko wydziela się z nich formaldehyd, ale również przyciągają dym, kurz i inne zanieczyszczenia, które potem stopniowo ulatniają się. W pokojach najzdrowsza będzie podłoga wykonana z drewna. Zamiast podłóg z płyt winylowych przeżywających obecnie renesans zastosuj posadzkę z ceramiki, twardego drewna lub naturalnego linoleum.

Zainwestuj w skuteczne filtry

Dla oczyszczenia powietrza z zanieczyszczeń, pyłków, dymu z papierosów, sierści zwierząt i zarodników grzybów zainwestuj w wydajny filtr HEPA. Filtry takie dostępne są również do odkurzaczy.

Do malowania używaj bezołowiowych farb

Gdy planujesz malowanie domu, wybieraj nowoczesne farby na bazie wody, wolne od ołowiu. Farby ołowiowe były bardzo popularne w latach 80, obecnie nie mogą już być stosowane we wnętrzach. Nowoczesne farby zawierają mniej niż 1% ołowiu. Ale jeśli twój dom był budowany jeszcze w latach 80. warto przyjrzeć się farbom z tego okresu. Ekspozycja na ołów nawet w małych dawkach wywiera szkodliwy wpływ na układ nerwowy, krwionośny i nerki. Szczególnie niebezpieczny jest ołów w przypadku dzieci.

Sprawdź dom pod kątem radonu i azbestu

Radon to radioaktywny gaz, cięższy od powietrza atmosferycznego i dlatego gromadzi się w zagłębieniach terenu, a w domach w piwnicach. Wdychany w dużych stężeniach może powodować raka płuc. Zagrożenie radonem jest szczególnie duże w miejscach, gdzie występują skały o zwiększonej zawartości uranu i toru czyli w Sudetach, a także na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Jeśli zagrożenie jest duże, konieczne jest zwiększenie szczelności ścian i podłóg. Zazwyczaj jednak wystarczy częste wietrzenie pomieszczeń.

Stosowanie azbestu zostało w Polsce zakazane dopiero w 1997 r. jeśli więc twój dom budowany jest przed tą datą, możliwe że do jego budowy użyto materiałów zawierających azbest. Wdychanie mikroskopijnych włókien azbestowych przyczynia się do wielu groźnych chorób, w tym m. in. pylicy azbestowej i raka płuc. Gdzie można go znaleźć? Kiedyś stosowano azbest na masową skalę przede wszystkim w wyrobach do krycia dachów (eternit), w płytach elewacyjnych i balkonowych, rurach wodociągowych, kanalizacyjnych i CO. Można go również znaleźć w przewodach kominowych, zsypach w blokach i w różnego rodzaju izolacjach cieplnych.

Uważaj na chlor w wodzie

Dostawcy wody zapewniają, że woda w kranie jest bezpieczna do picia i pewnie tak jest pod względem zawartości bakterii w wodzie. Pozostaje jednak chlor, który ma niekorzystny wpływ na układ immunologiczny. A w połączeniu z innymi substancjami chemicznymi zanieczyszczającymi wodę tworzy rakotwórcze związki. Rozważ więc zastosowanie filtra usuwającego z wody chlor i inne zanieczyszczenia.

Unikaj toksycznego wyposażenia domu

Używaj naturalnych materiałów w swoim domu, zamiast syntetycznych. Kupuj meble drewniane zamiast mebli z płyt meblowych, nasączonych klejami i innymi toksycznymi dodatkami. Wybieraj meble z tapicerką z naturalnej tkaniny zamiast syntetycznej. To samo dotyczy zasłon czy rolet. Unikaj bielizny pościelowej z tworzyw sztucznych, a także tej niewymagającej prasowania, bo często traktowana jest formaldehydem. Wybieraj poduszki i kołdry wykonane z naturalnych materiałów czyli z wełny, bawełny czy puchu.

Nie dopuszczaj smogu elektromagnetycznego do sypialni

Pozbądź się wszelkiego zbędnego sprzętu elektrycznego z sypialni. Dotyczy to zarówno telewizora, komputera, elektrycznego budzika czy elektrycznego koca grzewczego. Pole elektromagnetyczne wytwarzane przez te urządzenia nie tylko zakłóci twój sen ale ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Elektryczny budzik możesz zastąpić takim na baterie a rozgrzać się tradycyjnym termoforem w nogach łózka zamiast koca elektrycznego. Więcej w artykule Smog elektromagnetyczny.

barb

z wykorzystaniem Sekcja Dom i Ogród, poz. 28

 

Zobacz również:

Ekologiczne czyszczenie


Naturalne środki czyszczące

Pranie bez detergentów


Pierzemy naturalnie

Które plastiki do żywności


Plastiki dobre, złe i najgorsze