Rozpoczął się sezon grzewczy. Rachunki za energię potrzebną do ogrzania mieszkania stają się coraz wyższe więc często ograniczamy wietrzenie. A to negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Brak wentylacji to nie tylko niedobór tlenu w powietrzu, ale i warunki sprzyjające namnażaniu się bakterii, roztoczy i pleśni. Jak zmniejszyć koszty ogrzewania i jednocześnie utrzymać zdrowy klimat w mieszkaniu?

Rozsądne ogrzewanie

Regulacja temperatury

Temperatura, w której większość ludzi czuje się najlepiej to 18-22 °C. Ale nie we wszystkich pomieszczeniach należy utrzymywać taką temperaturę. W sypialni powinna ona być nieco niższa, na ogół 16-18 °C  wystarcza. Za to w łazience powinna być wyższa, przynajmniej w godzinach rannych i wieczornych, gdy korzystamy z prysznica lub kąpieli w wannie. Warto obniżyć temperaturę w pomieszczeniach rzadko używanych oraz wtedy, gdy wychodzimy z domu na co najmniej kilka godzin. Ale bez przesady. Przy zbyt dużym wyziębieniu pomieszczeń będziemy potrzebować znacznie więcej energii na ponowne ogrzanie mieszkania. Również w kuchni, zwłaszcza w trakcie gotowania, kaloryfer może być całkowicie zakręcony.

Swobodny przepływ powietrza

Aby obniżyć koszty energii, otwierajmy wewnętrzne drzwi, by zapewnić cyrkulację powietrza w pomieszczeniach o różnej temperaturze. Z tego samego powodu nie zastawiajmy grzejników, czy to meblami czy zasłonami.

Ciepło ze słońca

W słoneczne dni warto wykorzystać energię płynącą ze słońca. Odsłaniajmy więc okna i usuwajmy z parapetu rzeczy blokujące dopływ ciepłych promieni słonecznych. Za to taka blokada, np. w formie doniczek z kwiatami wstrzyma dopływ zimnego powietrza w pochmurne dni czy w nocy.

Właściwe wietrzenie

Wietrzenie jest niezbędne, by zapewnić w mieszkaniu świeże powietrze. Konieczne jest także w zimowe dni. By uchronić się przed nadmiernymi stratami ciepła, przestrzegajmy poniższych zasad:

Wietrzenie krótkie ale intensywne

Długie wietrzenie z jednoczesnym ogrzewaniem na pełną moc grzejników to niepotrzebne podwyższenie rachunków za energię cieplną. Eksperci zalecają w sezonie grzewczym wietrzenie krótkie ale intensywne. Trzy razy dziennie otwieramy szeroko okna. Czas wietrzenia zależy od pory roku: w czasie mrozów wystarczy 4-6 minut, w chłodne jesiennie dni - 8-10 minut i tylko latem okno może być uchylone przez długi czas. Nie powinniśmy się bać, że szerokie otwarcie okna na kilka minut wyziębi zimą nasze mieszkanie. Ściany, podłogi i stropy nie zdążą przez ten czas wychłodzić się i po zamknięciu okna szybko oddadzą ciepło do wnętrza pomieszczenia.

Przeciągi skrócą czas wietrzenia

Jeżeli mieszkanie ma okna umieszczone na przeciwległych ścianach, otwierajmy oba na raz, bo przeciąg zapewni szybką wymianę powietrza.

Wietrzenie przy zamkniętym zaworze przy grzejniku

Na ogół grzejniki umieszczane są tuż pod oknami. I gdy otworzymy okno, zimne powietrze zacznie owiewać zawór znajdujący się przy grzejniku, co sprawi, że grzejnik zacznie pracować z maksymalną mocą. Będzie zatem zużywał więcej energii, ale ogrzane przez niego powietrze i tak od razu ucieknie przez otwarte okno. Ekonomiczniej więc będzie zakręcenie zaworu przy grzejniku przed otwarciem okna.

Zapobieganie pleśni

Niewłaściwa wentylacja pomieszczeń to najczęstsza przyczyna powstawania pleśni. Grzyby pojawiają się najczęściej na elementach drewnianych, na murach, a nawet na tapetach i wykładzinach. Jak ustrzec się pleśni?

  • Wietrzenie to podstawa, zwłaszcza przy nowych, szczelnych oknach.

  • W kuchni, w czasie gotowania, włączajmy wyciąg, który przeniesie parę powstałą podczas gotowania na zewnątrz. Zamykajmy drzwi kuchni i łazienki, by wilgotne powietrze nie docierało do innych pomieszczeń.

  • Duże szafy ustawiajmy w odległości 2-4 cm od ścian, by z tyłu nie tworzyła się pleśń, której nie zauważymy.

  • Jeśli suszymy pranie w mieszkaniu wietrzmy częściej pomieszczenia.

barb

 

Zobacz również:

Rośliny oczyszczające powietrze


Rośliny oczyszczające powietrze

Miedź zabije bakterie


Bakteriobójcza miedź

Usuwamy tytoniowy smród


Jak usunąc zapach tytoniu